+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ağzım kokuyor ne yapmalıyım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağzım kokuyor ne yapmalıyım
  Ağızım kokuyor ne yapmalıyım.dişlerimi fırçalıyorum sakız çiğniyorum ama olmuyor ağzım acı bir şey gibi kokuyor sizce bundan tam olarak nasıl kurtulabilirim bunun dışında bir de ağzım sizce ne gibi nedenlerden dolayı kokuyor olabilir acaba . 2. Ayyıldız Bayrak
  Devamlı Üye

  Yanlış beslenme alışkanlıkları ve ağız hijyenine özen göstermemek ağız kokusunun en önemli sebepleridir. Aynı zamanda sigara içmek, ağız içi hastalıkları ve mide hastalıkları da ağız kokusuna sebep olabiliyor. Ağız kokusuna sizde maruz kalıyorsanız ağız kokusunu önlemenin yollarını öğrenmenizde fayda var.

  Ağız kokusunu nasıl giderebileceğiniz hakkında tavsiyelerde bulunan Diş Hekimi Murat Sözmen bazı tavsiyelerde bulundu.

  İnsandaki ağız kokusunun yüzde doksan nedeninin diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklandığına dikkat çeken Sözmen, kokunun önlenmesi için düzenli diş fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın öneminden bahsediyor. Çünkü ağız kokusunun en temel sebebi diş aralarında kalan gıda artıkları. Bunun yanında ağızda kokuya sebep olan, çürük, problemli dolgu, dişeti çekilmesi ve diş taşı sorunu bulunuyorsa mutlaka bir diş hekimine gitmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü dişlerinizi düzenli fırçalasanız da bunların tedavisi diş hekimi koltuğundan geçiyor.

  Sözmen’in, kokuya neden olan faktörler arasında bahsettiği diğer bir önemli gerekçe ise ağızdaki tükürük miktarı. Ağızda salgılanan tükürüğün yıkayıcı etkisi bulunması, dişleri temizleyerek, ağızdaki zararlı maddelerinin etkisini azaltıyor. Tükürüğün az olması bu etkiyi zayıflatıp, ağız kokusuna sebep oluyor. Sözmen, “Böyle durumlarda hastada diş taşı çok olur. Koku da fazla. Bir de dişini iyi fırçalamıyorsa tehlike ciddi boyutlara ulaşır. Kişi bol su içmeli ve düzenli diş fırçalamalı ki denge sağlansın.” diyor. Sözmen öte yandan, dilin de fırçalanmasının ağız kokusunu engellemede önemli olduğu vurgusunu yapıyor. Çünkü sigara, çay ve kahve içenlerde dil pası oluşuyor. Bu da kokuya neden oluyor. Sözmen bu durumda ‘dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de mutlaka fırçalayın.” şeklinde konuşuyor.

  Diş hekimi Murat Sözmen, dişte oluşan ve başta kokuya sebep olan diş taşlarının temizlenmemesi durumunda dişin çekilmesinin söz konusu olabileceğini aktarıyor. Sözmen, “Diş, taşları zamanla diş eti çekilmesine neden olur. Bu durum diş ile dişeti arasında derinliği açar. En son olarak dişi sadece kemik tutar. Diş enfeksiyona açık hale gelir. Sallanır. Çekilmesi zaruri olur.” diyor. Sözmen ayrıca, 20′lik dişlerin de uygun çıkmaması durumunda çekilebileceğini anlatıyor.

  Et kalıntıları da koku yapar
  Diş hekimi Murat Sözmen “Etler lifli gıda olduğu için diş aralarında kalabiliyor. Bu da diş fırçalamayla ya da diş ipiyle çıkarılmaz ise kokuya sebep olabilir.” uyarısında bulunuyor. Bu etlerin çıkarılmasında kürdan kullanmanın tehlikeli olabileceğini anlatan Sözmen, “Bu enfeksiyona neden olur. Bu durumda ağız sağlığı tehlikeye girer.” dedi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanları ağzı bilindiği gibi çeşitli nedenlerden ötürü kokabilmektedir. bunlardan biri öncelikle ağızda yer alan çürüklerdir. hunun dışında kişi aç kaldığı zaman veya kişi uzun zaman dişlerini fırçalamadığı zaman da ağzı kokabilmektedir. bunun dışında bazı insanlar da akciğerden kaynaklanmaktadır bu yüzden önlem için öncelikle ağzınızın neden koktuğunu öğrenin ondan sonrası kola zaten.
+ Yorum Gönder