+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Güzel 23 Nisan Yazıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güzel 23 Nisan Yazıları
  Güzel 23 Nisan Yazıları paylaşabilir misiniz. Atatürk çocukları sever miydi ve çocuklara bakışı nasıldı. Bana Atatürkün 23. Nisanı neden çocuklara bayram olarak armağan ettiği konusunda bana bilgi verebilir misiniz. Dersim için bana çok acil lazım yardımcı olursanız çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Güzel 23 Nisan Yazıları

  Atatürk’ün 1922′de Bursa’da çocuklara seslenişi:

  Küçük hanımlar, küçük beyler…
  Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü,
  yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız.
  Memleketi asıl aydınlığa gark
  edecek sizsiniz. Kendinizin ne
  kadar önemli, kıymetli olduğunuzu
  düşünerek ona göre çalışınız.
  Sizlerden çok şeyler bekliyoruz;
  kızlar, çocuklar!

  Çocuklar yurdumuzun temelidir.

  Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.

  Çocukları sağlıklı ve bilgili yetiştirilmeyen uluslar, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılırlar.

  Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.

  Çocuklar geleceğimizdir.

  Evet bizden bu kadar sıra sizde sizde 23 Nisan sözlerini aşağıdaki yorum bölümünden yazarak yarışmaya katılın. Sözü yada şiiri kendinizde yazmış olabilirsiniz sorun değil..


  Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarından birisi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl bütün yurtta ve yurt dışı temsilciliklerimizde coşku ile kutlanmaktadır.

  Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmış ve Türk halkı bu tarihte egemenliğini ilan etmiştir. Atatürk, 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

  İlk olarak 1979 yılında altı ülkenin katılımıyla uluslar arası boyutta kutladığımız bu milli bayramımız artık dünya çapında büyük değer görmekte ve her yıl ortalama kırk ülkenin katılımıyla uluslar arası bir çocuk şenliği şeklinde devam etmektedir. Yabancı ülkelerden gelen çocuklar ülkemizde sevgi ile karşılanmakta ve Türk çocuklarının evlerinde misafir edilmektedir.

  Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini cumhuriyet çocuklarına emanet eden Atatürk diyor ki: “Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.”
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Atatürk her zaman çocukları sevmiş ve onları ülkenin geleceği olarak görmüştür. Atatürk çocukların ülke geleceğine ışık tutacakları ve çocukların ülkeyi başarıya götüreceğini düşünmüş ve bu nedenlerden dolayı hem çocukların eğitimin üstünde durmuş hemde T.B.M.M. nin kuruluşunu çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.
+ Yorum Gönder


23 nisan duvar yazıları