+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Başbakanın açıkladığı teşvikler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Başbakanın açıkladığı teşvikler nelerdir
  başbakanın açıkladığı teşvikler nelerdir. bunun dışında şimdiki başbakanımızın ismi nedir ve tam olarak hangi partiye mensuptur. bunun dışında başbakanın ne gibi görev ve sorumlulukları olduğu hakkında da bilgi alabilir miyim teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  başbakanın açıkladığı teşvikler nelerdir


  VERGİ VE FAİZ DESTEĞİ
  Erdoğan sistemin yatırımcılara getireceklerini şöyle açıkladı:

  Yatırımlara KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi desteği, KDV iadesi desteği sağlanacak.

  Yeni sistemle sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik yatırımlar desteklenecek. Yatırım yapılacak yere yatırımcı karar verecek. Stratejik yatırımlar aynı koşullarla desteklenecek.
  Stratejik yatırımlara yapılacak destekler: Yatırım malı ithalat malı makine teçhizat için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası. 7 yıl süreyle sigorta primi desteği. Yatırımın yüzde 50'si kadar vergi indirimi. Yatırım kredileri için 50 milyon liraya ulaşan faiz desteği. Yatırım yeri tahsisi. Asgari 500 milyon tutarındaki yatırımlar için bina ve inşaatta KDV istisnası. KDV iadesi desteğiyle finansman yükü azaltılacak.

  Yeni sistemde eğitim yatırımları da desteklenecek. Belirli büyüklükteki otomotiv, uzay, rüzgar sanayi yatırımları desteklenecek. Demiryolu, madencilik, turizm yatırımları yine 5. bölge desteği alacak.

  İL BAZLI 6 BÖLGEYE AYRILDI
  Yeni sistemle bölgesel teşvik sisteminin etkinliği artacak. Bölgesel harita yeniden ele alındı. İller sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 6 bölgeye (daha önce 4 bölgeydi) sınıflandırıldı. Yeni uygulamada bölgesel sistem yerine il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçildi.

  Yeni sistemde az gelişmiş illere (6. bölge) yapılacak yatırımlar daha avantajlı şekilde desteklenecek. Bu illerdeki yatırımı yapacakların sigorta primi ödemeleri 10 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak.

  6. bölgede yatırım yapacak firmalar yatırımın yüzde 50'sine, OSB içinse yüzde 55'ine tutar kadar vergi ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacaklar. Faiz desteği tavanları da yükseltilecek.

  6. bölgede 31 Aralık 2013'e kadar başlanacak yatırımlarda sigorta primi desteği 10 yıl uygulanacak. Bu tarihten sonra ise 7 yıl uygulanacak.

  Yatırımcı vergi indirimi desteğini yatırım döneminde elde ettiği kazançlara da uygulayabilecek.

  Azami faiz destek tutarları 500-900 TL'ye kadar yükseldi. 6. bölgedeki yatırımlarla sağlanan istihdam için asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir vergisi stopajı 10 yıl boyunca terkin edilecek.

  1 OCAK'TAN İTİBAREN GEÇERLİ
  Yeni teşvik sistemi 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak.

  SİSTEMİN AMACI: CARİ AÇIĞI AZALTMAK
  Yeni teşvik sistemiyle cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan aramalların üretiminin artırılması hedefleniyor.

  KULLANILAN ENERJİYE DESTEK
  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, stratejik yatırımda kullanılan enerjiye destek vereceklerini söyledi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Başbakan bilindiği gibi bakanların görevlerinin Anayasa ve yasalara uygun olarak yerine getirilmesini sağlamaktır. bunun dışında daha pek çok görevi olan başbakan bilindiği gibi halkın oyları ile seçilmektedir. bunun dışında bilindiği gibi en son başbakan olan recep tayyip Erdoğan aileleri en az üç çocuk yapmaları için teşvik etmektedir.
+ Yorum Gönder