+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Orman haftası neden kutlanıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orman haftası neden kutlanıyor
  Orman haftası neden kutlanıyor. bunun dışında orman haftası her yıl mı kutlanmaktadır. bunun dışında orman haftasının kutlandığı hafta tam olarak ne zamandır. bunun dışında orman haftasının en gibi bir önemi vardır kısaca alabilir miyim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Orman haftası neden kutlanıyor


  Orman; hayvanların barındığı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır.

  İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimim etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

  Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.

  Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Orman haftası bilindiği gibi her yıl okullarda kutlanan çocuklara ormanın önemini kavratmaya çalışan bir haftadır. bunun dışında bilindiği gibi bu anlamlı hafta tam olarak her yıl . 21 - 26 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır.
+ Yorum Gönder