+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ziraat bankası kredi kartı iptali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ziraat bankası kredi kartı iptali
  Ziraat Bankasına ait kredi kartlarımı nasıl iptal edebilirim? bilgilendirir misiniz lütfen 2. Asel
  Bayan Üye

  ziraat bankası kredi kartı iptali


  Kredi kartınızı iptal etmek malesef kredi kartı almak kadar kolay bir süreç değil. Bankalar bu süreçte süreçlerini işi yokuşa sürmek amacıyla geliştirmişlerdir. Bu sebeple kredi kartını iptal etmek isteyenlere yardımcı olacak birkaç ipucunu paylaşmak istiyoruz.

  Kredi kartı iptalinde öncelikle bilinmesi gereken şey kartı iptal ettirmeniz durumunda, karta ait tüm borcun kapatabileceğinize emin olmanız gerekir. Kredi kartının ileriye yönük taksitler de dahil olmak üzere bütün borçlarını kapatmanızı tavsiye ederiz. Eğer tüm kart bakiyesini kapatacak mali durumunuz yoksa, tüketici kredisi alıp bu borcu kapatabilir veya kullanmaya devam etmek isteyeceğiniz bir başka kredi kartına borç transferi gerçekleştirebilirsiniz.

  Kredi kartı iptali için en kolay çözüm düz beyaz kağıda kredi kartı numaranızı yazmak ve kartın iptalini talep edeceğiniz bir dilekçe yazıp en yakın şubeye bırakmanız olacaktır. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız telefon bankacılığında şansınızı deneyebilirsiniz.

  Telefon bankacılığı ile kartı iptal ettirmekteki en kolay çözüm kredi kartını kayıp nedeniyle iptal etmek istediğinizi söylemek. Ama bankalar kayıp nedeniyle iptal edilen kredi kartlarına otomatik olarak yeni kart basmak suretiyle buradaki açıklarını kapatma çabası içindeler. Buna karşı yapabileceğiniz şey, tarafınıza gönderilen yeni kartı kurye ile göndermeleri durumunda teslim almamanız ve daha sonra da bu kartı elinize geçmediği nedeniyle iptal ettirmeniz olur. Bazı bankalar kuryeden teslim almadığınız kartları direk iptal etmektedir. Yine de bankanızı arayıp iptali teyit etmenizi tavsiye ederiz.
  Telefon bankacılığı vasıtası ile kredi kartı iptalinde izlenebilinecek bir başka yöntem ise borcunun tamamını kapattığınız kredi kartınızın telefon bankacılığı ve bir müşteri temsilcisi ile hareketlerini incelemeniz, bunun ardından sizden başka bir arzunuz olup olmadığını sorduğunda kredi kartınızı iptal etmek istediğinizi belirtmenizdir. Bunlar ilerki aşamalarda kullanabileceğiniz önemli detaylar olduğunda müşteri temsilcisi ile yaptığınız görüşme tarihi, saati ve müşteri temsilcisinin adını not etmenizi öneririz.

  Bankalar 10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe giren “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” nedeniyle sizin iptal talebinizi 7 gün içerisinde yerine getirmekle yükümlüdürler. Telefon Bankacılığı sözleşmesi gereği taleplerinizi kimlik doğrulama süreçleriyle başarıyla gerçekleştirmeniz durumunda bu talebinizi yerine getirmek zorundadırlar.

  Müşteri temsilcisinin yeterince bilgili olmaması ihtimaline karşın yukarıda detaylarını paylaştığımız yönetmelik ve bankanın iptal talebini yerine getirme yükümlülüğü ile ilgili bilgileri müşteri temsilcisi ile paylaşıp ses kayıtlarında bulunmasını sağlamak gerekir.

  Yukarda bahsettiğimiz koşulları yerine getirip müşteri temsilcisini de biraz terlettikten ve kart iptal talebinizi ses kayıt altına aldıktan bir hafta sonra, BDDK‘ya konuyla ilgili bir faks hazırlayıp yukarıda not almanızı bahsettiğimiz detaylara yer verip kartınızın iptal edilip edilmediği hakkında kendinize bilgi verilmesini talep edebilirsiniz.
+ Yorum Gönder


ziraat maximum kart iptali