+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Eşim çok kıskanç artık yoruldum. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eşim çok kıskanç artık yoruldum.
  Biz 6 yıllık evliyiz. bir tane de oğlumuz var 4 yaşında. ilk 2 yıl sorunsuz bir şekilde geçti. her şey çok güzeldi. Ablamlar, annem ve babama karşı muhabbet sevgi doluydu eşim. daha sonra sorunlarımız başladı. eşim önce ablamları kıskanmaya başladı. her zaman benim onları savunduğumu her olayda onları haklı gördüğümü onlara kendinden daha fazla değer verdiğimi düşünüp hep bu konular yüzünden tartışmalar büyüdü gitti. aslında ben bu şekilde düşünmediğimi kendisinin ve oğlumun daha değerli olduğunu çoğu zaman onu da haklı bulduğumu söylesem de nafile kar etmedi.
  Şimdi ise yeğenim üniversiteyi bizim oturduğumuz ilde seçmek istiyor. Gerek olmaz ama belki dayımın bana bir yardımı olur. hiç bilmediğim bir yerde okumaktansa bir akrabamın olduğu bir yerde okumam daha iyi olur düşüncesi ile burayı seçecek, daha kazanıp kazanmadığı belli bile değilken eşim bu yüzden deliye döndü. o buraya gelirse ben anneme giderim birlikte kalırsınız diye peşin peşin şartlanıyor. yahu çocuk yurtta kalacak dediğim zaman ne yani bize hiç gelmeyecek mi hafta sonu filan diyor vel hasıl kelam olmaz Allah olmaz diyor. nedenini sorduğumda ben yeğenimle çok şakalaşıyor muşum, diğer yeğenlerim gibi ona davranmıyor muşum, o artık evlenecek yaşa gelmiş bizde kalmamalıymış haklısın diyorum ama ben hepsine eşit davranıyorum diyorum. hem bizde kalmayacak yurtta kalacak diyorum anlamıyor. kafasında bir kalıp oluşturmuş o kalıptan kurtulamıyor. diyorum ki, ne ben ne de başka biri bu çocuğa burayı tercih et demedi. etme de diyemem. sonuçta yeğenim diyorum. burayı seçerse ben giderim diyor. sen bilirsin diyorum. daha hiç bişey belli olmadan kesin hükümlerle karar veriyor. o zaman gelsin bekle bir gör o zamanı yaşa eğer dediğin gibi olursa ne yapmak istiyorsan yaparsın diyorum. hayı hayır ben burayı tercih etmesini istemiyorum diyor. böyle bir kısır döngüde dolanıp günlerimizi zehir ediyoruz. son bir hafta dır çözümsüz olarak bu konuyu kapattım, sustum, ama eminim oda bende içimizdeki rahatsızlığı gideremedik
  Allah rızası için bana bir yol gösterir misiniz_? ne yapmalıyım 2. Asel
  Bayan Üye

  Eşim çok kıskanç artık yoruldum.

  Kıskançlığı önlemek için çareler

  Psikiyatr Dr. Kemal Sayar'a göre; İlişkinin getireceği tehditleri göğüsleyebilmek için aşkın olgunlaşması gerekiyor. Ayrıca hemen hepimiz, geçmişin yaralarını taşıyoruz ve onları bugünün ilişkisinde iyileştirmek istiyoruz. Bu nedenle geçmişteki yaralarımızın neler olduğunu iyi tanıyıp onları bugüne taşımamak lazım.

  Örneğin, babasıyla ilişkisinde örselenmiş bir ilişki yaşayan kadın eşiyle de bunu yaşarsa sorun çıkar. Mesela baba evi terk edip gitmişse, kadın evliliği içinde eşinin en ufak bir bağımsızlık çabasını tehdit olarak algılar ve gidecek sanır.
  Prof Dr. Nevzat Tarhan'a göre ise kıskanan kişi şunları yapmalı:

  * Bazı kıskanç eşler, eşlerini eve bağlı tutmak için tehdit yolunu kullanır. Halbuki sadakat, tehditle değil ancak sevgiyle sağlanır. Eşini baskı altında tutmaya çalışmak, her hareketini takip etmek, aşırı şüpheci davranmak, kıskançlığı öfke biçimde yansıtmak karşı tarafı daha çok uzaklaştırır.

  * Olumsuz duygularla baş etmenin yolu, onların yerini olumlu duygularla doldurmaktır. Kişi sevdiği insana sevgiyle yaklaştıkça karşısındaki de ona aynı şekilde yaklaşacak ve belki de kıskançlığı doğuran nedenler ortadan kalkacaktır.

  * Güven duygusunu zayıflatan en önemli etken açık iletişimin olmamasıdır. Birbirlerine dolaylı, imalı mesajlar veren, kinayeli konuşan insanlar farkında olmadan düzeltmek istedikleri yanlışı daha da arttırırlar. Sorunların büyümemesi için kesinlikle açık iletişim şarttır.

  * Kıskandığınız insanın sizi sevdiğini ve sevilecek kadar olumlu bir insan olduğunuzu unutmayın.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  KIskançlık aslında doğal bir durumdur. İnsanlar kendilerinden sonra geleni kıskanabilirler. Yada eşlerini sevdikleri için başka kişilerden kıskanabilirler. Güvensizliğe bağlı kıskançlıklar da yaşanabildiği gibi bazende tamamen psikolojik kıskançlıklar da yaşanabilir. Bu kadar büyütülen daha olmamış şeylerin üzerinden kıskançlık yapan bir kişinin mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir. Takıntılı kıskançlıklar insanları yıpratıp bir yerden çekilmez hale gelip evliliğin bitmedsine neden olabiliyor.
+ Yorum Gönder


kocam çok kıskanç,  karım çok kıskanç,  karim cok kiskanc,  eşim çok kıskanç,  eşim çok kıskanç ne yapmalıyım,  kocam cok kiskanc yoruldum