+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Karıncanın yaşadığı yerin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karıncanın yaşadığı yerin özellikleri








  Fen dersi için karıncaların yaşadıkları yerlerin özellikleri gerekiyor. lütfen yardımcı olan birileri çıksın yarın öğretmen bakacak.







 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye





  karınca resmi,karınca fotoğrafı,karınca fotoKarıncalarla arılar aynı takımdan (Hymenoptera) olmalarına karşın,termitler farklı bir takımdandır (Isoptera). Fakat her üç grup da sosyal yaşantının en üst düzeyine ulaşmıştır. Göç sırasında birlikte olmayı seven bazı çekirge türleri), yavrularına bakan kulağakaçanlar, gündüzleri bir araya toplanan hamamböcekleri, sosyal yaşantı bakımından oldukça ilkel olarak kabul edilirler.

  Buna karşın karınca ve arıların ait olduğu takımından (Hymenoptera) olan bazı böcek türlerinde, yine çeşitli kademelerde sosyal yaşantı vardır.Özellikle yabananlari (eşek arıları), toprak içerisinde ya çeşitli cisimlerin alt yüzünde, özel bir yapı maddesinden küçük yuvalar ya da petekler yaparlar (ekoloji kısmında yuva yapımına bkz!).

  Bunların içerisine bazen polen ya da bal doldurularak yavruların gelişmesi sağlanır. Eşekarılarında işçi ve üreme bireyleri ayrı ayrıdır. Kışın bu yuva dağılır. İlkbaharda dişi bireyler tarafından yeniden küçük bir yuva yapılır ve daha sonra çıkan yavrularla yuva geni şletilir. Bazen çeşitli dişilerin bir bölgede yuva yaptığı ve her ananın kendi yavrusunu beslediği görülür. Yalnız bir tehlike anında ortak bir savunma yapılır. Karıncalarda ve diğer bazı arılarda da yuva yapımı görülür….




+ Yorum Gönder