+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Turgut özakman türk mucizesi cumhuriyet 2 nin özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Turgut özakman türk mucizesi cumhuriyet 2 nin özeti
  Turgut özakman türk mucizesi cumhuriyet 2 nin özetini alabilir miyim amam lütfen vereceğiniz özet kısa kısa olsun bunun dışında bana birde Turgut özakman hakkındada bilgi verebilir misiniz ama lütfen bu bilgiler genel olarak hiç kimsenini bilmediği bilgiler olsun teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Turgut özakman türk mucizesi cumhuriyet 2 nin özeti

  Kitap Özeti

  Emperyalizmi, paralı askerlerini, işbirlikçilerini yenmek, bu hayasızca akının kökünü kazımak, kurtuluşun sadece bir parçasıydı. Gerçek kurtuluş için Batı ülkeleri ile baş edebilecek kadar güçlü olmak, yoksulluğu, ilkelliği, geriliği, çağdışılığı, bilgisizliği yenmek, aklı özgür kılmak, aydınlanmayı yaşamak, bağnazlığa son vermek, hoşgörüyü yerleştirmek, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, yüzde doksan üçü okur-yazar olmayan halkı bilgilendirmek, eğitmek, yurttaş olmalarını sağlamak, millet olmak, sanayileşmek, salgın hastalıkları kırmak gerekiyordu. Bunlar ancak barış döneminde başarılabilirdi.

  Mudanya Anlaşması ile Lozan Andlaşması görüşmeleri sırasında Müttefiklerin tutumları, davranışları, oyunları, tuzakları, üslupları unutulmaması gereken olaylardır. Lozan bu yüzden eşi bulunmayan, uzun ve çok çetin bir boğuşma halinde geçmiştir. Kuva-yı Milliye ruhu ile emperyalizm, Çanakkale'den, Anadolu'dan sonra, Lozan'da da karşılaşmış ve Kuva-yı Milliye ruhu galip gelmiştir. Lozan'da barış, 'canavarın karnından sökülüp çıkarılmıştır'.

  Mecliste gelenekçiler ile cumhuriyetçilerin çekişmesi, saltanatın kaldırılması, Ali Kemal'in yakalanması, Vahidettin'in ve hainlerin kaçması, karşı-devrimin oluşmaya başlaması, Milli Mücadele'yi başlatan kadronun ikiye bölünmesi iç sorunların başlıcasıdır.

  Özgürlük, toplumsal uyanışa, değişime de yol açar. Kadınlar peçelerini atmaya, çarşaftan çıkarak manto giymeye başlar. Büyük sorunların nasıl çözüleceği daha yoğun olarak konuşulup tartışılır. M. Kemal Paşa'nın dünyaya kapalı bir doğu ülkesini cumhuriyete, aydınlanmaya, uygarlığa, çağdaşlaşmaya adım adım hazırlaması, halkın çağrıya katılması bu dönemin en önemli özelliğidir. M. Kemal Paşa'nın örnek bir aile olmak için yaptığı talihsiz evlilik de bu dönemde yer alıyor. Dönem Ankara'nın başkent olması ve türlü çatışmalardan geçilerek 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanı ile sona eriyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Turgut özakman özellikle yazar kimliği ile tanına biridir. bunun dışında bilindiği gibi Turgut özakman bir bürokrat ve aynı aman da bir avukkattır. son olarak Turgut özakman bir çok eseri vardı ki bunlar arasında en çok okunanları ah şu çılgın türkler ,diriliş gibi romanlardır.
+ Yorum Gönder


cumhuriyet 2 kitabının özeti