+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ay güneş etrafında dönüşünü ne kadar zamanda tamamlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay güneş etrafında dönüşünü ne kadar zamanda tamamlar
  ay güneş etrafında dönüşünü ne kadar zamanda tamamlar. bunun dışında banan he ay ile hem de güneş hakkında bilgi verebilir misiniz. ama lütfen kısa kısa bilgiler olsun ayrıca vereceğiniz bilgileri biraz çabuk verebilir misiniz. teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  ay güneş etrafında dönüşünü ne kadar zamanda tamamlar


  Dünya, Güneş'in çevresinde hareket ederken Ay da Dünya'nın çevresinde hareket eder. Dünya'nın Güneş'in çevresinde ve Ay'ın Dünya'nın çevresinde hareketi sırasında izledikleri yörüngeler elips şeklindedir. Dünya'nın ve kendisinin etrafındaki hareketini 29,5 günde tamamlar. Bu nedenle Ay'ın daima aynı yüzünü görürüz.

  Ay'ın Dünya'ya olan ortalama uzaklığı 384000 km dir. Çapı ortalama olarak 3500 km olan Ay, bu büyüklüğü ile Dünya'nın 50 de biri kadardır. Ay'da atmosfer yoktur. Hava ve su bulunmadığı için meteorolojik olay görülmez.

  Ay'ın Güneş etrafındaki hareketi Dünya'nın Güneş Etrafındaki hareket süresi ile aynıdır. yani,

  Dünya, Güneş çevresindeki dönüşünü, elips şeklindeki yörüngesi üzerinde, 365 gün 6 saatte tamamlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ay bilindiği gibi akşamları güneşten gelen ışıkları yansıtan ve ayrıca dünya için çok önemli olan ve ayrıca dünyanın uydusu olan bir şeydir. dışında güneş de dünyadan kat be kat büyük olan ve tüm gezegenlerin ısı ve ışık kaynağı olan bir yıldızdır.
+ Yorum Gönder