+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bingöl de güneşin doğuşu festivali ne zaman olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bingöl de güneşin doğuşu festivali ne zaman olur
  Bingöl de güneşin doğuşu festivali ne zaman olur. bunun tam tarihi hakkında bana bilgi verebilir misiniz. bunun dışında bir de bana bu bingölde yapılan güneşin doğuşu festivalinin neden yapıldığı ve ne gibi özelliği olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  bingöl de güneşin doğuşu festivali ne zaman olur

  İlimiz Karlıova ilçesinin 3250 m. yükseklikteki Bingöl Dağlarının Kale Tepesi'nden " Güneşin Doğuşu"nu normal durumundan çok farklı seyretmek mümkündür. Her yıl 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında en iyi şekilde seyredilebilir. "Güneşin Doğuşu" çok değişik şekillerde, normal halinden çok farklı, heyacanlı ve oldukça korkunç sahneler yaratmaktadır. Dünyada tam anlamıyla "Güneşin Doğuşu" iki yerden izlenir. Birincisi İsviçrenin Alp Dağlarından, ikincisi; Bingöl Dağlarının Kale Tepesi'nden seyredilir. Ulaşım imkanı güçtür. Karlıova ilçesine kadar yol asfalt, dağın zirvesine kadar ham yoldur. Dağın altına kadar arabayla gidildikten sonra zirveye 25-30 dk. yaya çıkılır. Etrafta soğuk su kaynakları ve yeşilllikler görülür. Yol güzergahında dinlenme, konaklama tesisleri mevcut değildir. Güneş doğarken ilk etapda hafif bir kızartı ile belirir. Kızartı etrafta çok renkli güzellikler ve dekorlar yaratır. Daha sonra insana korku veren bir karartı şeklini alır. Kızarıklıklar kor parçası haline gelir. Kor parçası içinde insan yüzünü andıran üç büyük leke (Siyah renkli) belirir. Güneş karartı halinde yavaş yavaş açılmaya başlar. Ufukta görülerek oluşumunu tamamlamak üzere iken altın bir küre gibi görünmeye başlar. Döndükçe etrafa binlerce ışık saçar. İnsanoğlunun daha önce görmediği renkleri o anda görmek mümkündür. Daha sonra güneş elmas parçası gibi kıristalleşip eski durumunu almaya başlar. Oldukça heyacanlı anlar yaşatır. Gözlerde yaşarma, ışık saçma ve anında seyr edememe gibi durumlar olur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bingöl bilindiği gibi türkiyenin doğu anadolu bölgesinde yer alan illerinden biridir. bunun dışında bu ilde bilindiği gibi ne çok gezilen ve gidilen yerlerden biri bilindiği gibi yüzen adalardır. bunun dışında da bu ilde pek çok farklı tarihi yer de vardır. ayrıca her yıl bu ilde güneşin doğuşu adlı festival yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder