+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Adilcevaz daki tarihi müzeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adilcevaz daki tarihi müzeler
  Adilcevaz ilçesindeki tarihi müze ve mekanlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz arkadaşlar? 2. Asel
  Bayan Üye

  adilcevaz daki tarihi müzeler  Geçmişte birçok uygarlığın hakimiyetine girmiş olan Adilcevaz, tarihi yönden oldukça zengin değerlere sahiptir. Urartular, Karakoyunlular, Harzemiler, Selçuklular… gibi bir çok medeniyet ilçemize egemen olmuş bugünkü tarihi yapıları, kalıntıları ve eşyaları bırakmışlardır. İlçemizin sahip olduğu bu kültürel değerler en iyi şekilde değerlendirilebilir.


  Neler Yapılabilir ?


  Bugün halen aykta duran Ulu camii, Adilcevaz ve Kef kalesi,Yolçatı köyünde bulunan kervansaray gibi yapılar restore edilip, elden geçirilerek müze şeklinde sergilenebilir. İlçeye bir müze kazandırılarak önceki kazı ve araştırmalar neticesinde kef kalesi ve çevresindeki alanlardan çıkarılan taş blok üzerindeki kabartmalar, eski çağlara ait taş ve seramik eşyalar bu müzede sergilenebilir. Ayrıca akademik alanda arkolojik kazılara yapılarak gün yüzüne çıkmamış eserlerde müzeye dahil edilebilir.


  Bugün Adilcevaz’da kalelerden çıkarılmış olan kale blokları Ankara ve Van’daki Arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir. Nitekim bu kültürel değerlerin yerinde sergilenmesi bölgeyi ve ilçeyi tanıtma açısından büyük fayda sağlayabilir. Kültür turizmi açısından da büyük bir potansiyel oluşturacak bu müze bölgeye canlılık katacaktır. Bu noktada atılacak adımlara destek sağlanmalı bu fırsatlar iyi değerlendirilmelidir
+ Yorum Gönder