+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda ince kenarlı mercek neden yakınsaktır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ince kenarlı mercek neden yakınsaktır
  İnce kenarlı mercekler neden yakınsak özellikleri vardır? İnce kenarlı mercekler hakkında kısaca bilgi verir misiniz? özellikle de yakınsak olma özellikleri hakkında 2. Asel
  Bayan Üye

  ince kenarlı mercek neden yakınsaktır


  -Yakınsak Merceğin Odak Uzaklığının Bulunması:

  Işık kaynağı, cisim, mercek ve ekrandan oluşan aşağıdaki düzeneği kurduk. Bu düzeneği kurarken ışık kaynağı, cisim, mercek ve ekran aynı doğrultuya getirdik.


  Işık kaynağına önceden yapıştırılmış olan bir M harfini cisim olarak kulandık. Mercek olarak ise ince kenarlı mercek kullandık. İlk olarak ekranımız üzerinde cismin büyük görüntüsünü net olarak elde etmeye çalıştık. Bunu yaparken cismimizi ve ekranımızı belli noktalar arasında hareket ettirdik ve istediğimiz görüntüyü net olarak elde ettiğimizde S ve S’ uzaklıklarını ölçtük. Daha sonra bu noktaların yerlerini değiştirerek cismin ekran üzerinde yeni küçük bir görüntüsünü elde ettik. Burada da S ve S’ uzaklıklarını ölçtük. Her iki durum için elde ettiğimiz değerleri tablomuza yerleştirdik.

  Değerler gerçek deney değerleridir ;her deney için tabi ki değişir.

  Denklem (2) den faydalanarak;

  1/f = 1/S + 1/S’ => 1/f = 1/15+1/26,5
  1/f= 41,5/397,5

  f = 397,5/41,5 = 9,578 => f=~10

  Küçük görüntü elde ettiğimiz için de hesaplarsak;

  1/f=1/S+1/S’=>1/f = 1/26+1/16

  1/f = 42/416

  f = 416/42 =9,904 f=~ 10

  Merceğin üzerindeki odak değeriyle karşılaştırdığımızda yaklaşık olarak doğru değeri bulduğumuzu gördük.

  g/c oranı bize kullandığımız merceğin büyütme oranını vermekteydi. Buradan hareketle kullandığımız merceğin büyütme oranı;
  g/c=S’/S= 26,5/15 = 1,76= olarak bulunur.

  Cismin boyu 2cm idi ;görüntünün boyu 3 cm.

  g/c = 3/2 =~1,76

  Bir de diğer değer için bulursak ;

  S’/S = g/c =16/26 =0,61

  g/c =1/2 =~ 0,61 olarak bulundu.

  Daha sonra büyük görüntünün elde edildiği merceğin ilk konumu ile küçük görüntünün elde edildiği merceğin son konumu arasındaki d uzaklığını ölçüp, cisimle ekran arasındaki a uzaklığını da ölçerek denklem (3) den f odak uzaklığını bulup bunu yukarıda bulduğumuz odak uzaklığıyla karşılaştırdık.

  f = (a2 - d2) / (4a)

  f = (422-(10,5)2)/(4 .42) = 9,844 => f=~10 bulunur. Buda yukarıda bulduğumuz değerle yaklaşık olarak aynıdır.

  Benzer şekilde, odak uzaklığı bilinmeyen bir başka yakınsak merceğin odak uzaklığını yine aynı şekilde net görüntü elde ettikten sonra mercekle cisim ve mercekle görüntü arasındaki uzaklıkları ölçtükten sonra 1/f =1/S+1/S’ formülünde yerine koyarak bulabiliriz. Veya f = (a2 - d2)/(4a) formülünü kullanarak da bulabiliriz.

  Daha sonra ince kenarlı merceği kullanarak cismin farklı konumlarına (merkez dışında, merkezde, merkezle odak arasında, odakta, odakla mercek arasında) göre, görüntünün yerini bulduk ve S,S’,c ve g değerlerini ölçerek aşağıdaki tabloyu elde ettik.
+ Yorum Gönder