+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Işığın ince ve kalın kenarlı merceklerde kırılmasını gösteren posterler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Işığın ince ve kalın kenarlı merceklerde kırılmasını gösteren posterler
  ışığın ince ve kalın kenarlı merceklerde kırılmasını gösteren posterler yayınlar mısınız? 2. Asel
  Bayan Üye

  ışığın ince ve kalın kenarlı merceklerde kırılmasını gösteren posterler


  Deney

  Amaç:
  1) Yakınsak bir merceğin odak uzaklığının bulunması.
  2) Yakınsak bir merceğin oluşturduğu görüntünün, şekil ve uzaklık yönünden incelenmesi,

  Deneyde Kullanılan Araç ve Gereçler: Yakınsak mercekler, mercek tutturucuları, ışık kaynağı (cisim, yanan mum, kağıt harf)

  Teorik Bilgi: Optikte en az bir yüzü küresel olan saydam ve ışığı kırıcı ortamlara mercek adı verilir. Fotoğraf makinesi, gözlük, mikroskop, teleskop gibi aygıtlarda merceklerden yararlanılır. Işığın merceğin içindeki hızı havadaki hızından daha yavaştır; bu nedenle de ışık demeti hem merceğe girerken hem de mercekten çıkarken kırılır, yani aniden doğrultu değiştirir. Merceklerin ışık ışınlarını odaklaması da bundan dolayıdır.
  Mercekler, cam bloklarının karborundum (silisyum karbür) ya da korindon (alüminyum oksit) gibi aşındırıcı bir tozla zımparalanmasından sonra, demir oksitli bir cila macunuyla perdahlanması (parlatılması) yoluyla hazırlanır. Bu işlemlerden bazıları makineyle gerçekleştirilir ama gene de mercek yapım süreci yavaş ve pahalıdır; son perdah işlemi ve merceğin sınanması büyük hüner ister. Günümüzde, gözlük camı, kontak lens ve büyüteç yapımında plastiklerden de yararlanılır. Bu tür gözlük camlarına piyasada organik cam denir.
  Işık ışınları herhangi bir merceğe girerken ve mercekten çıkarken iki defa kırılmaya uğrar. Fakat çizimlerde kolaylık olması için bu iki kırılma tek kırılma olarak gösterilir. Kenarları orta kısımlarına göre ince olan merceklere ince kenarlı mercek, kalın olana ise kalın kenarlı mercek denir. İnce kenarlı mercekler üzerine düşen paralel ışık demetini bir noktada topladığından yakınsak mercek, kalın kenarlı mercekler ise üzerine düşen ışık demetini bir noktadan geliyormuş gibi dağıttığından ıraksak mercek adını alırlar.
+ Yorum Gönder


ışığın ince ve kalın merceklerdeki özel kırılmalarını gösteren poster yapımı