+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Türkiyedeki ziyaret turbeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiyedeki ziyaret turbeleri
  Türkiyede ziyaret olarak kabul edilen Türbeler hangileridir? ve buralara hangi amaçlarla gidilmektedir? lütfen yardımcı olur musunuz 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiyedeki ziyaret turbeleri


  Türkiye'de toplam 1263 türbe bulunuyor. İstanbul 173 türbeyle ilk sırayı alırken, ardından Bursa ve Siirt geliyor. Günlük hayatta sorunlarına çözüm bulamayanlar, Anadolu'ya yayılmış bu türbelerde yüzyıllarca dertlerine derman aradılar ve hâlâ arıyorlar.

  İnsanlığın en eski geleneklerinden biri, ölen insanlara saygı duymak ve onların bazı anılarını yaşatmaktır. İslam toplumunda da bu gelenek yaşatılmış ve özellikle önemli kişilerin anılarını yaşatmak için türbeler yapılmış. Ancak, bu amaçla yapılan türbeler zaman içinde bulundukları bölgede, kulaktan kulağa yayılan kerametleriyle anılmaya başlandı. Hatta, bazı türbelerlere belli görevler bile yüklenmiş durumda. İyi bir eş bulmayı sağladığına inanılan türbeler olduğu gibi çocuk sahibi yaptığına ya da zengin ettiğine inanılan türbeler de var.

  ZİLE'DE HÜSEYİN GAZİ TÜRBESİ
  Tokat'ın Zile ilçesinin dört kilometre güneybatısında, yüksekçe bir tepenin üzerinde bulunan Hüseyin Gazi Türbesi'ni genellikle çocuğu olmayan kadınlar ve evlenemeyen kızlar ziyaret ediyor, adakta bulunuyor. Ziyarete aralıksız yedi perşembe gidildiğinde, dileklerin kabul olacağına inanılıyor. Efsaneye göre, hastalanan bebeğini tedavi ettirmek için üvey babasının Hüseyin Gazi Tepesi'nde bulunan mercimek tarlasında çalışan Güllü, buna rağmen, bebeğini kaybeder. Bu sırada yatırdan "Mercimeğin taş ola, mercimeğin taş ola!" diye bir ses duyulur. Tarladaki bütün mercimekler tıpkı yeşil mercimek şeklinde birer taşa dönüşür ve tarlayı mercimek taşı kaplar. Hüseyin Gazi Türbesi'nin içinde bulunduğu tarla, mercimek büyüklüğünde taşlarla kaplıdır. Hüseyin Gazi'nin hemen yanı başında bulunan iki mezardan birinin Güllü'nün diğerinin de bebeğinin mezarları olduğu söylenir. Ziyarete giden ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, bu tarladan yedi tane mercimek taşı alıp yastıklarının altına bırakırlar. Yedi gün sonra bu taşları tarlaya serperek, çocuk için dilek dilerler. Çocukları olunca da kurban keserler.


  MANİSA'DA YEDİ KIZLAR TÜRBESİ
  Manisa'nın Dere mahallesindeki Yedi Kızlar Türbesi'nde, birbirinden güzel yedi kız kardeşin gömülü olduğu söylenir. Çeyiz yapamadıkları için evlenemeyen genç kızlara çeyiz işleyen, yaşantılarını bu hayır işine adayan yedi kıza Manisalılar bir türbe yaptırmış ve evlenememiş genç kızların adak yeri saymışlar. Yedi Kızlar Türbesi'nin telli duvaklarla süslendiği de görülür.

  HACET DEDE TÜRBESİ
  Manisa'daki Spil Dağı'nın eteklerinde, eski surlar içinde Saruhan Bey zamanında yaşamış bir evliyaya ait olduğu söylenen Hacet Dede Türbesi, özellikle Hıdrellez'de on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Günümüzde yıkıntı halinde bir iki surdan ibaret olan türbenin duvarları ve ağaçları, her Hıdrellez günü yazılan yazılarla, isteklerle donatılıyor. Kısmetinin açılmasını isteyenler yüzük resmi yaparken, kimileri de tuttukları takımın amblemini çizerek, şampiyon olmasını diliyor. İsteklerin yazıldığı Hıdrellez akşamı dışında, Hacet Dede'ye horoz adağı yapanlar da perşembe akşamları burada horozlarını kesip istekte bulunuyorlar.

  TEZVEREN AHMET DEDE TÜRBESİ
  Anadolu'nun birçok yöresinde Tezveren Dede Türbesi bulunur. Elbette ki, bu türbeler aynı kişiye ait değil. Ancak dileklerin tez gerçekleşmesi anlamında kullanılan bu isim, türbede yatan zatın kimliğinin önüne geçmiş durumda. Manisa'nın Ege mahallesinde yolun ortasında kalan Tezveren Dede Türbesi, kare planlı, tek kubbeli, kübik kagir bir yapıdan oluşuyor. Cadde ortasındaki türbenin camlarına yakılan mumlar ve içine konulan bir testi suyun, ertesi gün alınıp içildiğinde, isteklerin yerine geldiği halk arasında yaygın bir inanış.
 3. Asel
  Bayan Üye
  GELİNLERİN TELLİ BABA TÜRBESİ
  Rumelikavağı'ndaki Telli Baba, genellikle evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettikleri ve bu ziyaret sırasında daha önce bırakılmış olan gelin duvaklarından tel alıp, hayırlı bir kısmet için dua ettikleri bir türbedir. Halk arasında en yaygın inanış; evlilik aşamasındaki gençlerin ve kısmetinin açılmasını isteyenlerin burayı ziyaret etmesi gerektiği. Hâlâ birçok çift evlendikleri gün Telli Baba Türbesi'ni ziyaret ederek, hem kısmet için hem de beraberliklerinin devamı için dua ediyor. Telli Baba Türbesi, şehir merkezinden uzakta bulunmasına rağmen, özellikle cuma günleri ve hafta sonları çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Telli Baba Türbesi'nin ziyaretçileri arasında da kadınlar ve genç kızlar büyük bir yer tutuyor. Öte yandan Telli Baba efsanesini duyan turistler de meraklarını gidermek için türbeyi ziyaret ediyorlar. Türbenin üzerinde bulunan tellerden ismini alan Telli Baba Türbesi'ne gelen ziyaretçiler, tellerden küçük bir parça alarak dileklerinin gerçekleşmesi için dua ediyorlar. Dileklerinin gerçekleştiğine inananlar da bir dahaki ziyaretlerinde bir miktar tel getirerek, türbenin üzerine bırakıyorlar. Ziyaretçilerin arasındaki yaygın inanış, alınan tel ne kadar kısa olursa, dileğin o kadar kısa zamanda gerçekleşeceği yönünde Şifa arayanlar türbe kapısına umut bağlıyor

  Günümüz tıbbı ne kadar ilerlerse ilerlesin, şifayı türbelerde arayanların sayısı hiç azalmıyor. Türbe ve yatırlara gidenlerin tek sorunu sağlık değil; ev, araba, eş, çocuk isteyenler de belirli günlerde ziyaretlere gidiyorlar. Türkiye, inanç dünyalarında şifa tapınaklarından medet umanlar için tam bir cennet.

  Yaşadığımız yüzyılda bilim ve tekniğin baş döndüren hızı ve tıbbın gelişimi karşısında, insanların "doğaüstü" güçlerden beklentileri hâlâ varlığını koruyor. Gelişen teknolojiden ve makineleşmekten korkanların geliştirdiği savunma mekanizmaları, onların "inanç dünyası" ile baş başa kalmalarını sağlıyor. Böylece, sağlık sorunlarının ve dertlerinin bir mucizeyle geçeceğine inananlar, türbeler ve yatırlar gibi şifa tapınaklarına gidip, el açıp yalvararak ya sağlıkları ile ilgili ya da hayatlarının düzene girmesiyle ilgili umutlarının gerçekleşmesini diliyorlar. İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde varlığını sürdüren şifa tapınakları, bugün de mucizeye inananlarla dolup taşıyor. Camileri, kiliseleri, sinagogları, türbeleri, yatırları ve ayazmalarıyla çeşitli inançlara hizmet eden İstanbul'da, her gün yüzlerce kişi bu mekânlarda acılarına şifa arıyor. Sinir hastaları, felçliler, iş, ev, çocuk isteyenler ve daha onlarca sebeple hastalıklarına mucize arayanlar, türbeler, yatırlar ve kiliselerde el açıp, dua ediyor.

  Eyüp Sultan, Karacaahmet, Şahkulu, Zuhuratbaba, Hz.Yuşa, Telli Baba, Hasan Efendi, Akbaba Sultan, Gözcübaba, Gülbaba, Tuzcubaba, Haydar Baba, Hamal Dede, Tezveren Baba, Uyku Dede, Yahya Efendi, Aziz Mahmud Hüdai İstanbul'daki yüzlerce evliya türbesinin ilk akla gelenleri. Saint Antuan, Aya Yorgi, Aya Dimitrios, Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi, Balıklı Rum Manastırı ve Kilisesi, Aya Paraskevi Ayazması, Aya Panteleymon Kilisesi, Vefa Meryem Ana Ayazması da İstanbul'da yaşayan gayri-müslimlerin dertlerine deva aradıkları şifa tapınakları arasında yer alıyor. İnsanlar, her gün farklı sebeplerle bu türbeleri ve kiliseleri ziyaret ederek, dertlerine deva, hastalıklarına şifa arıyorlar.
 4. Asel
  Bayan Üye
  SÜNNET OLACAK ÇOCUKLAR MUTLAKA EYÜP SULTAN'A GÖTÜRÜLÜYOR
  İstanbul'un en gözde ziyaret yeri Eyüp Sultan Türbesi, özellikle cuma, kandil ve bayram günleri ziyaretçilerle dolup taşıyor. İşleri ters gidenler, kısmetini açtırmak isteyen kızlar, yeni evlenenler, sünnet olanlar ve çeşitli dilekleri olanlar türbenin önünde dua edip, çevresini üç defa dolaşıyorlar. Türbenin ayak ucunda bulunan suyun kalp hastalığına şifa olduğuna inanılıyor. Eyüp Sultan'da dilek tutanlar, çeşitli adaklar adıyorlar (yiyecek dağıtmak, kurban kesmek vs.) ve dilekleri gerçekleşenler bu adakları fakir insanlara dağıtıyorlar. Eyüp Sultan Türbesi yüzyıllar boyu İslam aleminin en önemli ziyaret yeri olmuştur. İstanbul'da, özellikle sünnet olan çocukların ziyaret ettiği türbelerin başında Eyüp Sultan Türbesi geliyor. Ziyarete gelenler, türbede yatan ulu kişinin şifa kaynağı olduğuna inanıyorlar. İstanbul da, halk tarafından en çok ziyaret edilen türbe, Eyüp Sultan Türbesi'dir. Eyüp Sultan'ın, Türk toplumu üzerinde her zaman büyük bir yeri ve önemi oldu. Tahta çıkan Osmanlı padişahlarının kılıç kuşandıkları Eyüp Sultan'a yakın gömülmeleri bile, kutsal bir amaçtı. Eyüp Sultan Türbesi bugün de, Türkiye'de en çok ziyaret edilen türbe özelliğini koruyor. Eyüp Sultan Türbesi'nin şehrin merkezinde bulunması, günün her saatinde ziyaret edilmesini sağlıyor. Ziyarete gelenler türbede dualarını okuduktan sonra iç huzuruyla evlerine veya işlerine dönüyorlar. Eyüp Sultan Türbesi'nin İslam kesiminde ayrı bir önemi var. Bu yüzden sadece İstanbul'dan değil, Anadolu'nun çeşitli illerinden veya yurtdışından da bu türbeyi ziyarete gelenler oluyor. Eyüp Sultan Türbesi, tek tek veya gruplar halinde ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor. Ziyaretçi sayısı Ramazan ayında doruk noktasına çıkan Eyüp Sultan Türbesi, İslam aleminin olduğu gibi, zaman zaman turistlerin de ilgisini çekiyor.

  EV, ARABA, İŞ İSTEYENLER, HACI BAYRAM VELİ TÜRBESİ'NDE DUA EDİYOR
  Ankara'nın eski yerleşim alanı olan Ulus'taki Hacı Bayram Camii'nin güney duvarına bitişik türbesini ziyaret eden kadınlar, özellikle cuma günleri minarenin kapısının kilidini, ev istiyorlarsa ev anahtarı, araba istiyorlarsa araba anahtarı ile kurcalayarak, dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyorlar.

  YOLCULUK ÖNCESİ GÜLBABA TÜRBESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR
  Hacı Bayram Veli Caddesi'nden Bentderesi'ne inerken yolu ayıran refüj üzerinde bulunan Gülbaba Türbesi, özellikle yolcular için uğurlu sayılıyor. Yolculuğa çıkanlar veya bir yakınının yol esenliğini isteyenler, Gülbaba'ya gelip dua ediyor.

  KARYAĞDI TÜRBESİ'NDE EŞ ARAYANLAR HAYIRLI KISMET İÇİN ADAK ADIYOR
  Ankara'daki Şeyh İzzettin ve Karyağdı Türbesi'nin kızların kısmetini açtığına inanılıyor. Ulus'tan Kızılay'a doğru giderken İtfaiye Meydanı, Esenlik ve Güneşcik sokağının kesiştiği noktada bulunan Karyağdı Türbesi'ne gelenlerin çoğu, eş bulabilmek için dua ediyor ve adak dağıtıyor. Duvarda bulunan Karyağdı Türbesi Kitabesi'ni okuyan kadınlar, kağıda yazdıkları kitabeyi yedi kişiye okuturlarsa, dileklerinin kabul olacağına inanıyor. Dilekleri kabul olanlar da daha sonra türbeye gelerek şeker dağıtıyor. Üç cuma günü türbeye gelerek şeker alanların da dileğinin kabul olacağına inanılıyor.

  DİLSİZLERİN UMUT KAPISI SURP HREŞDAGABET KİLİSESİ OLDU
  Balat'ta bulunan ve eski bir Ortodoks kilisesinin yerinde 1833 yılında yaptırılan Hreşdagabet Kilisesi, Mikail ve Cebrail'e, yani baş meleklere adanmış bir kilise. Kilisenin mucizeleri olduğuna ve hastaların burada şifa bulduğuna inanılıyor. Yürüyemeyen, konuşamayan hastalar bu kiliseyi ziyaret ederek, şifa arıyorlar. Kilisede yılın belirli günlerinde kurban kesiliyor (koyun horoz gibi) ve bu etler her dinden yoksul insanlara dağıtılıyor. Her gün açık olan kilisede, sadece 14 Eylül'de ayin yapılıyor. Ziyaretçiler bu ayin gecesinde kilisede sabahlayarak, iyileşeceklerine inanıyorlar.

  ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN NİĞDE'DEKİ SÜRMELİ DEDE TÜRBESİ'NE GİDİLİYOR
  Afyon'daki Karaca Ahmet Türbesi ile Ankara'da Bağlum Evliyaları, psikolojik rahatsızlıkları olanlar tarafından ziyaret ediliyor. Konya'da Sadrettin Konevi Türbesi'nin çıban gibi yaraları iyileştirdiğine inanılıyor. Ruh ve sinir hastalıklarını gidermek için Kırıkkale, Keskin ilçesinde Haydar Sultan Tekkesi ziyaret ediliyor. Kazadan-beladan korunmak için Beyşehir'de Bektemir Türbesi, hamile kadınların kolay doğum yapabilmesi için Niğde'de İbni Dai Dede Türbesi ziyaret ediliyor. Yine Niğde'deki Sürmeli Dede Türbesi, sütü az olan kadınların sütlerinin artması için ziyaret edildiği mekânlar olarak biliniyor.

  EŞ, AŞ, İŞ İSTEYENLER, BAKIRKÖY ZUHURATBABA TÜRBESİ'NDE BULUŞUYOR
  Üzerlerindeki uğursuzluktan kurtulmak isteyenlerden, kaderi veya rızkı bağlanmış insanlara, ev ve araba isteyenlerden çocuğu olmayanlara kadar, çaresiz kaldıklarında türbelerde çare arayanlar Zuhurutbaba'da buluşuyor. İstekler farklı olsa da, zengini, fakiri, cahili, okumuşu aynı noktada buluşuyor. Bir ermişin veya evliyanın türbesinde el açıp dua ediliyor, bazen ölenin ruhu için bazen isteklerinin gerçekleşmesi için. Bakırköy'de bulunan Zuhuratbaba Türbesi, her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kimileri iş bulmak için, kimileri de üniversiteye girebilmek için Zuhuratbaba'yı ziyaret ederek el açıp dua ediyor.

  İŞ ARAYANLARIN UMUT KAPISI ELAZIĞ'DAKİ İMAM EFENDİ TÜRBESİ OLDU
  İşsizlik sorunu, son nokta olarak insanları türbelere de gönderiyor. Harput'ta bulunan ve halk arasında İmam Efendi olarak bilinen Hafız Osman Bedrettin Hazretleri türbesine insanlar akın ediyor. İnsanlar türbede dua ederek, işten eşe her isteklerini dile getiriyorlar. Türbeyi ziyaret edenler arasında, oğluna iş bulabilmek için siyasilerden umudunu kesen babadan, kasetinin tutmasını isteyen sanatçılara kadar, kimi arasanız var.

  FELÇLİLER VE SARA HASTALARI AFŞİN DEDEBABA TÜRBESİ'NE GİDİYOR
  Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesinin merkezinde bulunan ve zamanla türbe haline getirilen Dedebaba Türbesi, felçli ve saralı hastaların şifa aradığı yer haline gelmiş durumda. Dedebaba türbesine Kahramanmaraş ve çevre illerin yanı sıra İstanbul, Ankara, gibi çeşitli metropollerden ziyaretçiler geliyor. Kayseri'de Seyit Halil Kemalettin, Konya'da Sadrettin Konevi türbeleri de felç rahatsızlığı olanların şifa aradığı merkezler.

  BÜYÜKADA'DAKİ AYA YORGİ KİLİSESİ'NDE SİNİR HASTALARI DUA EDİYOR
  Büyükada'nın en yüksek noktası olan Yüce Tepe'de yer alan ve 6'ncı yüzyılda, Bizans döneminde yapıldığı bilinen Aya Yorgi Kilisesi, her yıl 23 Nisan ve 23 Eylül'de yapılan ayinlerle halka açılıyor. İstanbul'da yaşayan Hristiyanlar'la birlikte yurtdışından gelenler, ayine katılarak dua ediyorlar. Aya Yorgi Kilisesi'nde sinir hastaları ve felçli insanların şifa bulduğuna inanılıyor. Hristiyanlar arasında kilisenin bulunduğu tepeye çıkan yokuşun, kimseyle konuşmadan çıplak ayakla çıkılması halinde, dileklerin tuttuğuna inanılıyor. Anadolu'da sembollerle ifade edilen inanç yöntemleri burada da görülüyor. Aya Yorgi Kilisesi'ne çıkanların yokuşu çıkarken bir makara ipliği açmalarının kısmet açtığına inanılıyor ve türbelerde de olduğu gibi etraftaki ağaçlara mendil bağlanıyor.

+ Yorum Gönder