+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Resimlerle mısır çarşısı anlatımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Resimlerle mısır çarşısı anlatımı
  Mısır çarşısını hem resim hem yazı olarak bana açıklayabilir misiniz? Mısır çarşısı hakkında kısaca bilgiler verseniz yeterli zaten.. 2. Asel
  Bayan Üye

  Yazı ve Resimlerle mısır çarşısı anlatımı


  Yazı ve Resimlerle mısır çarşısı anlatımı.jpgYazı ve Resimlerle mısır çarşısı anlatımı1.jpgYazı ve Resimlerle mısır çarşısı anlatımı2.jpgYazı ve Resimlerle mısır çarşısı anlatımı3.jpg  Bugün Eminönü Meydanına açılan Mısır Çarşısı, İstanbul’un en eski ve özgün kapalı kâgir çarşılarından biridir. Yeni Caminin batısında yer almakta olup, “L”plan şeklinde bir yapı sahiptir. Turhan Hatice Sultan Vakfından olan çarşı, miladi 1664 yılında ibadete açılan Yeni Camii’nin inşasının bitmesinden bir yıl sonra tamamlanmıştır. Valide Çarşısı ve Yeni Çarşı isimleriyle ifade edilen çarşının, Mısır Çarşısı olarak anılmasının nedeni, Kahire’den alınan vergilerle yapılmasıdır. Bu adlandırma ise, 18. Yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanmıştır.

  Altı kapısı bulunan Mısır Çarşısının, mimarı da Hassa Baş Mimar’ı Mustafa Ağadır. Haseki Kapısı’ndaki kısım iki katlı bir plana sahiptir ve üst katlar çarşı lonca yönetimi, çarşı hancısı ve bekçilerine ait idi. Çarşı içerisinde vukuu bulan ticari anlaşmazlıklar ve denetlemelerde ortaya çıkan usulsüzlüklerin görüşüldüğü mekân olarak da kullanılmıştır.

  Deniz yolu ile, bilhassa Mısır üzerinden gelen baharat ve çeşitli malların satış merkezi olan Mısır Çarşısı’nda, bu dönemlerde 100 dükkan bulunmakta olup, 49 dükkanda aktarlar, geri kalanında pamukçu ve yorgancı esnafı bulunmaktaydı. Bugün, çarşı içerisinde kuruye-mişçi, çeyizci, baharatçı, kuyumcu, gümüşçü, hediyelik eşya, çanta ve yiyecek ürünleri satan (baklava, lokanta, büfe olarak) iş yapan 94 dükkân bulunmaktadır.

  Çarşı içerisinde bir de, “Dua Meydanı” bulunmaktadır. Çarşının uzun ve kısa kollarının birleştiği alanın olduğu yerde bir ezan köşkü bulunmaktadır. Bu bölüm, parmaklı bir balkon şeklinde planlanmış bir mekândan ibarettir. Çarşı açılırken ilk dua buradan yapılır. Tellal da, duyurularını buradan gerçekleştirirdi. Çarşının baharatçı dükkânlarının işleyiş geleneği çok eskilere uzanmaktadır. Çarşının aktar dükkânları ayrıca birer halk eczanesi görevini ifa etmekteydiler.

+ Yorum Gönder


misir carsisi istanbul