+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Metan nedir, karbon döngüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Metan nedir, karbon döngüsü nedir
  Merhaba arkadaşlar, iki farklı sorum var. Metan nedir ve Karbon döngüsü nedir? ayrı ayrı cevap lazım lütfennn 2. Asel
  Bayan Üye

  Metan nedir, karbon döngüsü nedir

  Metan nedir?
  CH4)' Hidrokarbonların alkanlar grubundan' doğada bol olarak bulunan renksiz' kokusuz gaz. Alkanların en basit üyesi olan metan doğal Gazın başlıca bileşenidir ; ayrıca' kömür madenlerinde oluşan gruzi gazının bileşiminde bulunduğu gibi Su altındaki bitkisel madenlerin bakterilerle bozunması sonucu da ortaya çıkar.Metan' Hava Gazı üretimi amacıyla taş kömürünün havasız ortamda ısıtılarak bozundurulması ya da pis su atıklarının etkinleştirilmiş çamur işlemiyle arıtılması sırasında yan ürün olarak elde edilir.Havadan daha hafif bir Gaz olan (özgül ağırlığı 0'554) ve sudu oldukça az miktarda çözünen metan Havada kolaylıkla yanarak kadrbondioksit ve subuharı verir. Saf metan –164'0 C' de kaynar' -182'5C' de erir. Genellikle çok kararlı Madde olmasına karşın Havadaki yüzde 5-14' lük karışımları şiddetle patlar (kömür madenleri' çöplüklerde bu olaya sıkça rastlanır).

  En önemli metan kaynağı doğal gazdır. Doğal gazın yeterince bulunmadığı yerlerde taş kömürünün havasız ortamda ısıtılarak bozulmasıyla ve büyük çöplüklerden elde edilir.

  Oluşumu
  Volta tarafından 1778' de bulunarak metan' çöpteki bazı organik maddelerin mayalanarak (bataklık gazı' doğal gaz) yada pirolizi uğrayarak bozunması sonucu oluşur.
  Karbon döngüsü nedir?

  Karbon atomlarının fiziksel, jeolojik, kimyasal ve diğer süreçler sonucunda atmosfer, okyanuslar, yeryüzü vb. arasındaki dolaşımı. Karbon atomları canlı dokularını meydana getirdikleri için tüm yaşamın temel taşıdır. Karbonun çoğu karbondioksit şeklinde bulunur.
+ Yorum Gönder