+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Nasıl daha sabırlı olunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nasıl daha sabırlı olunur?
  Nasıl sabırlı olunur? sabır çok zor birşey, bir insan nasıl herşeye karşı sabırlı olabilir? kısaca sabrın kaynağını açıklar mısınız? 2. Asel
  Bayan Üye

  Nasıl daha sabırlı olunur?


  Gündelik hayatta bizi sinirlendiren ne kadar çok olay, ne kadar çok insan olabiliyor, değil mi? Bazen çok yakınımızdaki, ailemizdeki kişilere karşı öfke duyabiliyoruz. Bazen de patronumuza, çalışma arkadaşlarımıza Zaman zaman yoldan geçen, hiç tanımadığımız insanlara karşı sabrımız taşabiliyor. Trafikteki öfke nöbetleri de malumunuz… Oysa tek istediğimiz, biraz daha sabırlı olabilmek.
  Sabır, bekleme ve insanları olduğu gibi kabul etme davranışı, umut edebilme yeteneğidir. Çoğu kişinin inandığı gibi sabır, boşvermişlik ya da edilgenlik değildir. Peki, sabırlı insan olabilme mertebesine nasıl ulaşabiliriz? Aslında o kadar da zor değil. Bir dağ başında inzivaya çekilmeye gerek yok bunun için. Sadece bazı teknikleri uygulamak, bir de hayatımızda bazı küçük değişiklikler yapmak gerekiyor.

  Unutmamalı ki, öfke patlamalarına kapılmadan sağlam durabilmek ve sabretmeyi becerebilmek, sağlıklı bir ruh halinin göstergesidir. Öyleyse hemen, şimdi öfkemizi yenmeye karar veriyoruz ve sabırlı bir hayata adım atıyoruz.


  Cebinize “sabır taşı” koyun. Bu sizin için bir nevi zil görevi görecek. Öfkenin gelmekte olduğunu hissettiğinizde elinizi cebinize atıp ona dokunun. Böylece kendinize sabırlı olmanız gerektiğini hatırlatacaksınız.
  Konuşmaya başlamadan önce beşe kadar sayın. Böylece sonradan pişman olacağınız ya da özür dilemenizi gerektirecek bir şey söylemenizi engellersiniz. Çok yavaş sayın ve her sayıda derin bir nefes alın.

  Sizi öfkelendiren duruma yabancılaşarak, ona dışarıdan bakmaya çalışın. Öfkeli bir diyalog varsa, onun detaylarına, özellikle komik ve absürd taraflarına odaklanın.
  Kendinize şu soruyu sorun: “Hala uçuyor musun?” Çünkü Amerikalı pilotlar panik durumuyla baş etmek için kendilerine bu soruyu soruyorlar. Tehlike altındaysanız, yani öfke geliyorsa, kendinize facianın eşiğinde olup olmadığınızı sorun. Hala uçuyorsunuz. Yani durum göründüğü kadar kötü değil.
+ Yorum Gönder