+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tarsus sempol kuyu ilgili yazı, sempol kuyusu hakkında kısaca bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarsus sempol kuyu ilgili yazı, sempol kuyusu hakkında kısaca bilgi
  Tarsus da bulunan Sempol kuyusu ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz arkadaşlar? Her yıl birçok turist Sempol kuyusunu geziyormuş, Sempol kuyusu neden bu kadar önemlidir? 2. Asel
  Bayan Üye

  tarsus senpaol kuyu ie ilgili yazı, senpaol kuyusu hakkında kısaca bilgi

  arsus senpaol kuyu ie ilgili yazı.jpg

  Tarsus İlçe Merkezinde, Kızılmurat Mahallesinde Cumhuriyet Alanının yaklaşık 300 m kadar kuzeyinde, eski Tarsus evlerinin yoğun olduğu bölgede, öteden beri St.Paul'un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan kuyu, St.Paulus Kuyusu olarak bilinir. Bu evin bahçesinde yakın zamana kadar yapılan küçük bir kazı çalışmasında bazı duvarlar ortaya çıkarılmıştır. St.Paulus'un Hristyanlık için önemine bağlı olarak, bu kalıtıların ve kuyunun çok eskiden beri kutsal sayılması, kentte yakın zamana kadar yaşayan hristyan cemaatinin inancının izleri olarak yorumlanmaktadır.
  Halen çevre düzenlemesi ve çevre istimlakları yapılmakta olan kuyunun çapı 1.15 m dir. Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın, asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir ve dörtgen kesme taşlarla yapılmıştır. Derinliği 38 m olan kuyunun suyu yaz- kış hiç eksilmez. Kudüs'e hacı olmak için yöreden geçen hristyanlarca kutsal sayılan bu kuyu suyundan içilir. Bunun yanısıra yapılan kazı çalışmalarında St.Paulus'un doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları St.Paul Kuyusu'nun hemen yanında gün ışığına çıkarılmıştır.
+ Yorum Gönder