+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Karain Mağarası resimleri ve hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karain Mağarası resimleri ve hakkında bilgi
  Karain Mağarası hakkında kısa bilgi verir misiniz? Ayrıca Karain Mağarası özellikleri nelerdir onları da kısaca açıklarsanız çok sevinirim. Çok merak ediyorum Karain Mağarasını fakat gitmek bir türlü nasip olmadı henüz.. 2. Asel
  Bayan Üye

  Karain Mağarası resimleri ve hakkında bilgi


  Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir. Karain alt Paleolitik'ten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

  Yeryüzünde bilinen paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain alt, orta ve üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte ve bu katmanlardan elde edilen veriler, özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından önem taşımaktadır.  Karain'den ele geçirilen Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir. Ayrıca, verdiği bitki ve hayvan kalıntıları ile Batı Akdeniz'in eski çevresinin ortaya konmasında önemli bir rol üstlenen Karain çevresindeki diğer mağaralarla birlikte doğal ve kültürel özellikleri dolayısıyla karma sit olarak Dünya Miras Listesine önerilmektedir.


  Karain Mağarası resimleri


  karainmaarasresimleri1.jpg

  karainmaarasresimleri2.jpg

  karainmaarasresimleri3.jpg
+ Yorum Gönder