+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Pamukkale turistik yerleri ile ilgili bilgi, pamukkale tatil rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pamukkale turistik yerleri ile ilgili bilgi, pamukkale tatil rehberi
  Pamukkale turistik yerleri hakkında kısaca bilgi toplamaya çalışıyorum. Pamukkale'nin en güzel yeri neresidir? nereleri gezebiliriz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Pamukkale turistik yerleri


  pamukkale-turistik-yerleri-1.jpg


  Ege’nin bembeyaz pamukları andıran Pamukkale’si ile ötüşü ile kitaplara konu olmuş horozlarıyla ünlü Denizli kentindeyiz bu yazımızda. Söylenecek o kadar çok şey var ki Pamukkale hakkında, nereden başlayacağımız hakkında tereddüt etmekteyiz.

  Denizli kentinin bu güzel ören yerine ulaşım oldukça basittir. Günün her saati şehir merkezinden hem turlar düzenlenmekte hem de otobüsler hareket etmektedir. Pamukkale, Denizliye 25 km. uzaklıkta olup, Türkiye’nin turizmine “Doğadan Bir Armağan” dır.

  Yeraltından çıkan termal suların içerisindeki karbonat minerallerinin etkisiyle akıntı oluşturduğu yamaçlarda zamanla birikinti havuzları meydana getirmiştir.


  pamukkale-turistik-yerleri.jpg

  Beyaz renkte ve uzaktan bakıldığında katman katman görünen bu travertenlere zaman içerisinde yöre halkı tarafından, pamuğa benzetildiği için Pamukkale ismi verilmiştir.

  Yeraltından çıkan kaplıca sularının oluşturduğu bu doğa harikasının dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır.

  Travertenlerinin güzelliği ile ün salan Pamukkale de başta kaplıca ve sağlık turizmi olmak üzere, bölgede gezilecek görülmeye değer tarihsel kalıntılara da rastlanmaktadır. UNESCO’nun tarih mirası listesinde bulunan Pamukkale, günümüzde doğal güzelliğinin bozulmaması için travertenlerine turistler girdirilmemektedir, onun yerine yapılan suni havuzlar turistlerin kullanımına açılmıştır.

  Özellikle sularının birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinmekte olup, kaplıcalarının sıcak sularından başta kemik hastalıkları olmak üzere cilt, deri hastalıklarını iyileştirmede yüzyıllar boyunca yararlanılmıştır. Şifalı kaplıca sularının ve travertenlerinin haricinde Hierapolis Antik Kenti ile Leodikya Antik Kenti’nin de bulunduğu Pamukkale hem sağlık turizmi hem de tarihi ören yerleri ile özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.İstanbulda çiçek siparişi yapabilirsiniz.

  Bölgede sayısı çok fazla olan kaplıcalarının yanı sıra, yeraltı sularından faydalanıp konaklayabileceğiniz motel ve pansiyonlar da mevcuttur.

  “Hadi gari beklemeyin, Pamukkale’ye şuracıkta durup duruu.”
+ Yorum Gönder


pamukkale hakkında bilgi,  pamukkale ile ilgili resimler,  denizli en güzel yerleri,  pamukkale ile ilgili bilgi,  turistik yerler,  pamukkale tarihi ve turistik yerleri uzun