+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Röportaj İçin Telif Sözleşmesi Gerekir Mi? Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Ziyaretçi

    Röportaj İçin Telif Sözleşmesi Gerekir Mi?








    Dijital yayıncılık için telif sözleşmesi gerekir mi?

    Merhaba,
    Bir İnsan Kaynakları şirketiyiz ve web sitelerimize özgün içerikler eklemek adına, uzman doktor ya da eğitimcilerle röportaj yapıyoruz. Hazırlanan videoları web sitelerimiz ve sosyal paylaşım platformlarımızda yayınlıyoruz. İleride röportaj yaptığımız kişilerle herhangi bir problem yaşamamak için bir sözleşmesi imzalamalı mıyız?
    Eğer imzalamamız gerekirse, ne gibi maddeler içermeli?
    Teşekkürler.








  2. Asel
    Bayan Üye





    Röportaj İçin Telif Sözleşmesi Gerekir Mi?


    Sahibinin Onayı Alınmadan Eserin İnternette Yayınlanması

    Bir eseri sahibinin onayı olmadan internette yayınlamak sizi cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakır. Bu eser bir kitap, görsel veya video şeklinde yayınlandığında da aynı durum geçerlidir. Yani bir yazının ekran görüntüsünü yayınlamak bile hukuken sorun olarak görülebilmektedir.

    Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 52. maddesinde eseri sunmak ve eseri yayınlamak hakkı sadece eser sahibine verilmiş ve bu hakkı sadece yazılı bir sözleşme ile bir başka şahıs veya kuruluşa (sözleşme maddeleri içeriğine göre oluşacak şartlarla) vermesi belirtilmiştir. Bir kitap basımı için yapılan sözleşmenin maddelerinde belirtilmediyse basım hakkını devralan kişi veya kuruluş bu kitabı internette yayınlayamaz.

    Bir çok kişi Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 40 ve 41. maddelerinde yer alan şartların internet üzerinde kullanım için değerlendirilmesi gerektiğini söylemektedir, ancak bu maddelerde belirtilen yayın alanları sadece kamuya açık mahalleri kapsamakta ve hukuken internet kullanımı kamuya açık alan olarak değerlendirilmemektedir.

    Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya üzerinde paylaşımların da sadece içeriğe bağlantı vererek yapılması doğrudur. İçeriği kopyalayıp yapıştırarak sosyal medya üzerinde paylaşmanız durumunda bile Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun yaptırımları ile karşılaşmanız mümkündür.

    Eser sahiplerine ait haklar Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 66. maddesinde ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır, ve bu haklar ceza davaları ile korunmaktadır. Sorunun internet ortamında oluşması da bu maddenin uygulanmasında sorun yaratmamaktadır ve diğer eserler için öngörülen yaptırımlar aynen internet ihlallerinde de uygulanır.




+ Yorum Gönder