+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Moğollar, nerede yaşardı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Moğollar, nerede yaşardı?
  Moğollar, geçmişte nerede yaşamışlardır? Moğolların yaşadıkları yerler hakkında kısaca bilgi verirseniz sevinirim. Moğolların nereyi yurt edindiklerini merak ediyorum. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Moğollar, nerede yaşardı?

  Moğollar, Asya’nın düz, çimenli steplerinde yaşar; koyun, keçi ve inekten oluşan sürüleri ile dolaşırlardı. Yurt adını verdikleri çadıra benzeyen keçe evlerini yanlarında taşırlardı. Günümüzün Moğol çobanları yurtları, hayvanları ve çayırları arasında geçen hayatlarıyla atalarının yaşama biçimini sürdürmektedir.

  Moğol İmparatorluğu, tarihin en büyük kara imparatorluğuydu. Toprakları Doğu Asya’daki Sarı Deniz’den Doğu Avrupa’nın sınırlarına uzanmaktaydı. Daha sonraları Tatarlar olarak bilinmeye başlanan Moğollar, tarihin en acımasız fatihleriydi. Başlangıçta Moğollar, Moğolistan’da, Mançurya ve Sibirya’daki düzensiz göçebe kabilelerden oluşmaktaydı. Midilli, koyun, deve, öküz ve keçi yetiştirir ve genelde et ve sütle beslenirlerdi. Her Moğol erkeği bir savaşçıydı, ata binmesini, ustalıkla ok ve yay kullanmasını bilirdi.
+ Yorum Gönder