+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yıldızlar arasındaki farklılıklar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yıldızlar arasındaki farklılıklar nelerdir
  Yıldızlar arasındaki nasıl farklılıklar vardır ve bu farklılıklar nelerdir? kısaca bahseder misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldızlar arasındaki farklılıklar nelerdir

  Yıldız tarifinin basitliğine bakınca -kendi kütleçekimiyle bir arada duran gaz topu- bunca çeşit yıldız olması çok şaşırtıcıdır.

  Bazı yıldızlar 10 trilyon yıl -evrenin şimdiki yaşının 1000 katı- yaşayabilirken, bazıları birkaç milyon yıl içinde patlar.

  Yıldızın ömrünü belirleyen şey kütlesidir. Büyük kütleliler sıcak olduklarından hızla yakıt tüketirken, küçük kütleliler uzun uzun yanar.

  Bazı yıldızlar Everest Dağı kadarken (Yengeç pulsarı) bazıları 10 milyon Güneş’i yutabilecek büyüklüktedir (VY Canis Majoris).

  VY Canis Majoris Güneş’in yerini alsa, Güneş’e uzaklıkta 6. sırada olan gezegen Satürn’ün yörüngesine dek tüm gezegenleri yutardı.

  Bazı yıldızların rengi mavi-beyazken (Güneş gibi) bazıları sarı-beyaz, kimisi ise siyaha kaçan koyu, donuk bir kırmızıdır.

  Yıldızın rengini sıcaklığı belirler. Mavi-beyazlar aşırı sıcaktır (kimisi 100.000 dereceden fazla); kırmızılar ise soğuk (birkaç bin derece).

  Bazı yıldızlar durağanken bazısı zonklar, hatta patlar. Büyük kütlelilerde kararsızlığın nedeni, riskli nükleer reaksiyonlardır.

  Bazı yıldızlarda demir gibi ağır elementler bolken, bazısında değildir. Bunlar içte ısı biriktirerek yıldızın yapı / görünümünü etkileyebilir.

  Yıldızın içeriğini doğduğu zaman belirler. En yaşlıları, süpernovalar gökadayı nükleer füzyon ürünleri ile zenginleştirmeden önce doğmuştur.

  Bazı yıldızların gezegeni varken, bazısının yoktur. (En az yüzde onunun vardır, her birinin bir kaç tanedir: Yıldızlar kadar gezegen olabilir.)

  Yıldızın gezegeni olup olmayacağını neyin belirlediği bilinmiyor. Ancak görünüşe göre kayaç gezegen için ağır elementler gerekiyor.

  Evrende 10.000.000.000i000.000.000 yıldız olduğu düşünülürse, acaba yıldız bahçesinde başka ne gibi tuhaflıklar olabilir?
+ Yorum Gönder