+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Oz büyücüsünde dorothynin ayakkabıları hangi renk? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oz büyücüsünde dorothynin ayakkabıları hangi renk?
  Oz büyücüsünde dorothynin ayakkabıları hangi renktir? Lütfen yardımcı olur musunuz arkadaşlar çok önemli benim için 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Oz büyücüsünde dorothynin ayakkabıları hangi renk?

  Yakut kırmızısı değil, gümüş grisiydi.

  L. Frank Baum’un The Wonderful Wizard of Oz/Oz ‘un Muhteşem Büyücüsü adlı roman, yayınlandığı 1990′den sonraki iki yıl boyunca Amerika’da en çok satan çocuk kitabı oldu. 40 ‘tan fazla dile çevrilip tüm zamanların en büyük yayın başarısını elde etti. Baum, Oz diyarında geçen 13 bölümlük bir seri yazmış, kitaplar ölümünden sonra da yayınlanmaya devam etmiş, müzikal versiyonu için de bir senaryo kaleme alınmıştır. Müzikal Broadway’de 1903 ve 1904 yılları arasında neredeyse aralıksız sahnelenmiştir. Bu yorumda müzikalin ismi Oz Büyücüsü olarak kısaltılmıştır.

  MGM,1939 yılında ünlü kitabı ve ünlü müzikali alıp yeni adıyla daha ünlü bir film haline getirir. Victor Fleming’in yönetmen koltuğunda olduğu filmde Dorothy başrolünü Judy Garland oynar. 2009 yılında Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından ‘en çok izlenen’ film ünvanını alır.Büyük bir gişe başarısı göstermiş olsa da, yüksek bütçesi yüzünden çok kar edemez ve aynı yılın en iyi film Oscar’ını alan Gone with the Wind/ Rüzgar Gibi Geçti‘nin arkasında kalır.Ama Oz Büyücüsü’nün ölümsüzlüğü 1956′dan sonra her yıl Noel zamanı, Amerikan televizyonlarında gösterimiyle sağlama alınmış olur. Televizyonlarda en çok tekrarı gösterilen filmdir.

  Dorothy’nin terlikleri filmde kırmızı yapılır. Çünkü yapımcı Mervyn LeRoy onların göze çarpmasını ister. Oz Büyücüsü, Teknikolor yönetimi ile çekilen henüz ikinci filmdi. Bu teknik sayesinde renkler diğer filmlere nazaran daha belli oluyordu. Sanat departmanı Sarı Taşlı Yol’un sarı olması için bir haftadan fazla çalışmıştı.

  Yeni teknoloji, altı aylık çekimleri aktörler için oldukça tehlikeli bir hale getirmişti. Spot ışıkları ısıyı 38 derece kadar çıkarmış ve bunun sonunda çıkan yangında Margaret Hamilton (Lanetli Batının Kötü Cadısı)yanmıştı. Oyuncular sıvı hale getirilmiş yiyecekleri kamışla içmek zorunda kalıyordu, çünkü suratlarındaki makyaj için kullanılan boyalar hayli zehirliydi. İlk Teneke Adam olan Buddy Ebsen alüminyum tozu koklamak yüzünden ölüm tehlikesi atlattı ve filmi bırakmak zorunda kaldı.

  Lyman Frank Baum 1919 yılında, kitabının film olarak beyazperdede oynadığını görmeden öldü. Son günlerinde Hollywood’da film yapımcılığıyla uğraşıyordu. Kariyerinin son durağı da burası oldu,kümes hayvanı yetiştiriciliği, gazete editörlüğü, tiyatro menajerliği, market sahipliği, seyyar satıcılık yapmış, ayrıca Edith van Dyne ve Laura Metcalf gibi takma kadın isimleriyle bir sürü kitap yazmıştı. Oz’un Muhteşem Büyücüsü’nü çıkardığı 1900′de The Art of Decorating Dry Goods Windows and Interios/Manifatura, Pencere ve İç Mekan Dekorasyon Sanatı adlı başka bir kitap daha çıkartmıştı. Kitap vitrin mankenlerinin pazarlama bakımından ne kadar avantaj sağladığından bahsediyordu.

  Ama o, Oz ile hatırlandı. Romanın politik kinaye ya da feminist sistem olarak yorumlama çabalarına rağmen onu okumanın en iyi şekli tamda kendisinin olmasını istediği gibidir; küçükken dinlemeye bayıldığı Grimm Kardeşler ve Hans Christian Andersen masallarının Amerikan versiyonu olarak okunması.
+ Yorum Gönder