+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Satürn suda yüzebilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Satürn suda yüzebilir mi?
  Satürn suda yüzebilir mi? Satürn'ün su içerisinde yüzebilmesi mümkün müdür? lütfen kısaca bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Satürn suda yüzebilir mi?

  Jüpiter gibi Satürn de dev gaz gezegenidir ama daha küçüktür. 120.500 km. 1,4 milyar km uzaktaki Satürn, Güneş turunu 29,5 yılda tamamlar.

  Eski zamanlarda Satürn, en yavaş ve bilinen en uzak gezegendi. Adını Dünya ve göğün oğlu, Jüpiter’in babası, Roma tanrısıından aldı.

  Satürn küçük teleskopla görülebilen muhteşem halkaları ile ünlüdür. İlk kez Galileo tarafından, 1610′da görüldü (ama kayda böyle geçmedi).

  Halkaların gerçek yapısını 1655′te Hollandalı bilimci Christiaan Huygens keşfetti. Huygens Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ı da keşfetti.

  Jüpiter’in aksine Satürn’ün eğik ekseni ve mevsimleri vardır. Kış yarımküresindeki halka gölgesi mevsimsel sıcaklık değişimlerine etki eder.

  Güneş’e daha uzak Satürn, Jüpiter’den soğuktur. Bulutlar atmosfer derininde oluşur, daha az belirgindir, gezegene daha uysal görünüm verir.

  İstisnalar: 1933 Büyük Beyaz Leke, İngiliz komedyen/amatör gökbilimci Will Hay tarafından görüldü. Yakın zamanda: Dev fırtına, Aralık 2010.

  Satürn’ün kuzey kutbunda, 25.000 km eninde, gizemli altıgen kasırgalar vardır. Keşfeden: 2004′ten beri yörüngede olan uzay aracı Cassini.

  Hızlı dönüşü -10s 39′dk da bir- Satürn’ün orta kısmını şişkinleştirir. Kutup çapı ekvator çapının %90′ıdır. Rüzgar hızı 1800 km/saate varır.

  Satürn büyük oranda hafif gazlardan oluşur: Hidrojen/helyum. Kütlesi Dünya’nın 95 katıdır. Ortalama yoğunluğu ise sadece 0,69 gr/cm3.

  Yoğunluğu karaağaçla benzeşir. Yani yeterince büyük bir su kütlesi bulabilirseniz, Satürn onun içinde yüzer.
+ Yorum Gönder