+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Işık hızı nedir ve neden önemlidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Işık hızı nedir ve neden önemlidir?
  Işık hızı nedir ve neden önemlidir? Lütfen ışık hızı ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Işık hızı nedir ve neden önemlidir?
  isikhizinedir.jpg
  Işık hızı (c) evrendeki sonsuz hız rolünü oynar. Sonsuzluğa nasıl erişilmezse, ışık hızı da maddesel cisimler için erişilmez niteliktedir.

  Işık hızına niye erişilmez? Enerjinin kütlesi vardır. Cismi daha hızlı itince hareket enerjisi & kütle artar. C’ye yaklaşırken kütle sonsuza çıkar.

  Bir cisim sonsuz hızla ilerliyorsa, ona kıyasla hızınız önemsiz miktardadır. Hızınız ne olursa olsun, o cisim size sonsuz hızlı görülür.

  Benzeri biçimde, ışık kaynağına kıyasla ne kadar hızlı gidiyor olursanız olun, ışık hızının ölçümü daima aynıdır.

  Biri size ışığın yarı hızıyla yaklaşsa ve gözünüze bir meşale tutsa bile, ışık size 1,5 c ile değil, c ile gelir.

  Işık hızının ölçümü (mesafe/zaman) herkes için aynı olduğuna göre, herkesin mesafe (uzay) ve zaman tahmini de bu mantığa göre değişmelidir.

  Yanınızdan geçenin uzay ve zaman aralıklarının değişir gibi görünme biçimi, tamamen onun size kıyasla ne kadar hızlı olduğuyla ilgilidir.

  “Hareket eden saat yavaşlar, hareket eden cetvel kısalır.” Yanınızdan geçen kişi ağır çekimle ilerler ve hareket yönünde giderek küçülür.

  Ama “zaman genişlemesi” ve “Lorentz daralması” ancak biri size kıyasla ışık hızının anlamlı bir ölçüsünde ilerliyorsa fark edilebilir.

  Işık hızı, yolcu jetinden milyon kat hızlı (300.000 km/sn) olduğundan, “özel göreliliğin” etkileri gündelik yaşamdan ayırt edilemez.

  Ama ışık hızına yakın hızla yıldızlara doğru yola çıkılırsa zaman o kadar yavaş akar ki, dönüşte Dünya’da milyonlarca yıl geçmiş olabilir.
+ Yorum Gönder