+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Artkafa kemiği nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Artkafa kemiği nerededir?
  Artkafa kemiği nerededir? Artkafa kemiği nerede bulunur? kısaca Artkafa kemiği hakkında bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Artkafa kemiği nerededir?

  Kaslar ve kirişlerden oluşan bir sistem başı omurgaya, köprücük kemiğine ve kürek kemiğine bağlar. Bu kaslar ve kirişler başın hareketini kontrol eder. Artkafa kemiği kafatasının arkasını oluşturur. Bu kemik omurga üzerinde bulunur ve başın üzerinde hareket ettiği eklemi oluşturur. Başın ağırlığının çoğu, artkafa kemiğinin ön kısmındadır ve baş boyundaki kaslar yardımıyla dik durur. İnsanın uykusu gelince bu kaslar gevşer ve baş öne doğru düşer. Kafadaki diğer büyük kemikler arasında üst çene kemiği, alt çene kemiği, çevresel kemik, alın kemiği, kama biçiminde kemik, şakak kemiği yer almaktadır. Kafadaki kaslar çiğneme ve yutma süreçlerinde önemlidir. Bu kaslar yüzdeki gülme veya buruşturma gibi ifadeleri de yaratır.

  Gerçek Dosyası: Yüz kaslarının sürekli olarak hareket ettirilmesi, derinin altındaki yağ dokularının zamanla yok olması ve cildin esnekliğini yitirmesi yaşlı insanların yüzünde kırışıklıkların oluşmasına yol açar.
+ Yorum Gönder


atlas kemigi nerede