+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bize en yakın komşu gökadalar hangileri? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bize en yakın komşu gökadalar hangileri?
  Bize en yakın komşu gökadalar hangileridir? ve bize olan yakınlıkları ne kadardır? kısaca gökadalar hakkında bilgi verir misiniz bana 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bize en yakın komşu gökadalar hangileri?

  komsugokadalar.gif

  Samanyolu gökbilimcilerin Yerel Grup diye andığı, yaklaşık 30 gökadadan oluşan mini kümenin en büyük üyelerinden biridir.

  Yerel Grup’ta boyut olarak karşılaştırma yapabilecek diğer tek gökada, Samanyolu’na benzeyen dev sarmal, Andromeda‘dır.

  Samanyolu/Andromeda gibi büyük sarmallar, Yerel Grup’ta istisnadır. Diğerlerinin çoğu cüce gökadadır. En büyüğü sadece 1/10 yıldız içerir.

  Andromeda çıplak gözle görülebilen en uzak gök cismidir. Gökte Ay‘ın yaklaşık 6x büyüklükte, basit bir leke gibi görünür.

  2,5 milyon ışık yılı uzağımızdaki Andromeda’yı, insanımsı maymun atalarımızın Afrika ovalarında mücadele verdiği zamanki haliyle görürüz.

  Andromeda şu an Samanyolu’na doğru düşüyor. 2,3 milyar yıl sonra yanımızdan geçecek ve kütleçekimiyle gökadamızdaki yıldızları dağıtacak.

  Ama sonra en alçak noktasını aşan bir sarkaç gibi, geriye doğru çekilecek. 5 milyar yıllık süre içinde ise Samanyolu ile iç içe girecek.

  Çarpışmanın sonucunda Milkomeda adı verilen, dev bir eliptik gökada doğacak. Güneş merkezden 27.000 yerine 52.000 ışık yılı uzağa itilecek.

  En yakın büyük gökada kümesi yaklaşık 50 milyon ışık yılı mesafedeki Başak Kümesi‘dir. Yaklaşık 1300 gökada barındırır.

  Aslında Yerel Grup, Başak’ın merkez dışındaki bir üyesidir. Gökbilimcilerin “Yerel Süperküme” diye andığı sessiz banliyöde, yörüngede döner.
+ Yorum Gönder