+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gökadamız samanyolunun etrafında kaç tane uydu gökada var? Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Ziyaretçi

    Gökadamız samanyolunun etrafında kaç tane uydu gökada var?
    Samanyolu galaksisinin etrafında kaç tane uydu gökada vardır? kısaca bildiklerinizi bizimle paylaşır mısınız  2. Harbi @ kız
    Bayan Üye

    Gökadamız samanyolunun etrafında kaç tane uydu gökada var?
    samanyoluetrafi.jpg

    Gezegenlerin uydusu olduğu gibi, gökadaların da uydu gökadaları vardır. Samanyolu kütleçekiminin esaretinde bunlardan 25 tane kadar vardır.

    İki büyük uydu -Büyük ve Küçük Macellan Bulutu (BMB ve KMB)- güney yarımküreden çıplak gözle kolayca görülür.

    BMB gece gökte bulutumsu soluk bir leke gibidir; görünür Ay boyutunun yaklaşık 10x. KMB Ay’ın 5x boyutunda, yine benzeri bir leke gibidir.

    Macellan Bulutları adlarını, 1519-1521 arasındaki Dünya turunda onları kayda geçiren ilk Avrupalı olan Ferdinand Magellan’dan alır.

    Büyük Macellan Bulutu: Samanyolu kütlesinin yaklaşık %10′u ve yaklaşık 170.000 ışık yılı uzakta.

    Küçük Macellan Bulutu: Yaklaşık 200.000 ışık yılı uzakta, Samanyolu kütlesinin yaklaşık %5′i.

    BMB 1987′de, 1604′teki “kepler yıldızı“ndan beri çıplak gözle görülen ilk süpernovayı ağırladı.SN 1987A bir ay kadar 100m Güneş ışığı yaydı.

    BMB ve KMB sadece, mum ışığı etrafında dönen pervaneler gibi Samanyolu etrafında dönen uydu gökadalardan, en büyük ve parlak olanlardır.

    Bunların çoğu birkaç yıldızlı ve sönüktür. En büyüğünün eni yaklaşık 1000 ışık yılıdır; Samanyolu çapının %1′inden az. En küçüğü yaklaşık 150 ışık yılı.

    Diğer gökadaların da uyduları vardır. Örneğin, Samanyolu’nun dev komşusu Andromeda’nın en az beş uydusu olduğu biliniyor.

    Samanyolu’nun uydu gökadaları akılda büyük bir soru uyandırır çünkü sayıları gökbilimcilerinin gözlemlediğinin 100 katı kadar olmalıdır.

    Gökada kökeni teorisi: Karanlık madde yığınlar (hale) oluşturup normal maddeyi içine çeker. Ana özellik: Her ebatta karanlık madde halesi.

    Samanyolu’nun “tohumunu eken” türden büyük bir halenin etrafında binlerce mini hale toplamış olması gerekir; küçük uydu gökadaların tohumu.

    Peki, nerede Samanyolu’nun uydu gökadaları? Karanlık madde savunucularına göre oradalar ama çok sönük oldukları için biz henüz göremiyoruz.

    Ancak muhtemelen “kayıp uydu gökada problemi” bize karanlık madde teorisinde bir yanlışlık olduğunu söylüyor.
+ Yorum Gönder


samanyolu galaksisinde kaç tane uydu var