+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yıldızlar neden titreşir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yıldızlar neden titreşir?
  Yıldızlar neden kayar ve gece gökyüzüne baktığımızda neden yıldızların ışıklarını titreşir bir şekilde görürüz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldızlar neden titreşir?

  yildiztitremesi.jpg


  “Küçük yıldız, titre, titre, Nesin sen, bana söyle, Dünya’nın tam tepesinde, Bir elmassın gökyüzünde” diye yazmıştı Jane Taylor 1806′da.

  Eskiler gezegenlerin değil, yıldızların titreştiğini fark ettiler. Ayrıca gezegenler dolanırken, yıldızların gökte sabit kaldığını gördüler.

  Her iki fenomen de uzaklıkla açıklanabilir. Yıldızlar öyle uzaktır ki iğne başı kadar görünürler, hareketleri de fark edilmez…

  …Oysa gezegenler nispeten daha yakın olduklarından teleskopla bakınca küçük bir disk gibi görünürler, gökteki hareketleri ise belirgindir.

  Çalkantılı atmosferin içinden yıldızlara / gezegenlere bakmak, bir havuzun dibinden, havuzun tabanındaki ışıklara bakmak gibidir.

  Suyun dalgalanması nokta gibi ışıkları ileri-geri saptırır (titreştirir). Büyük ışıklarınsa yalnız kenarları dalgalanır, ışık sabit kalır.

  Bunun gibi, yıldızlar da atmosferin “katmanlılığına” kıyasla küçük olduklarından titreşirler, gezegenler büyük olduğundan sabit kalırlar.

  Yıldızların titreşimi teleskopla görüntüyü bulandırır. Daha net görüntü almanın bir yolu atmosfer üstüne çıkmaktır (Hubble Uzay Teleskobu).

  Titreşimi telafi etmenin bir yoluysa ince teleskop aynasının biçimini saniyede pek çok defa esnekmektir (uyarlanabilir optik).

  “Pulsar” gibi iğne başı kadar radyo dalga kaynakları da yıldızlar arası gazların türbülansı yüzünden titreşir (yıldızlar arası kırpışım).
+ Yorum Gönder


yıldızlar neden kayar