+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mars neden kızıl? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mars neden kızıl?
  Mars neden kızıldır? Mars gezegeni neden kırmızıdır? kırmızı olmasının sebebi nedir? kısaca bilgi verirseniz sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mars neden kızıl?

  Mars nedir.jpg
  Mars, 1,88 yılda bir Güneş’in etrafındaki turunu tamamlar.
  Güneş’ten 228m km uzakta olan Mars Dünya yörüngesinin dışında döner. Dünya (26 ayda bir) onu geride bıraktığında Mars gece boyu görülebilir.
  Teleskopla bakıldığında Mars Dünya’yla benzer görünür: Koyu yüzey şekilleri, kutup başlıkları, eğik eksen, 24.6 saatlik gün.
  Ana fark: Mars çok daha küçüktür (6794 km). Yüzey kütleçekimi Dünya’nın sadece %38′idir. Ancak karbondioksit ağırlıklı, ince bir atmosfer tutabilir.
  Merkür ve Venüs’ün doğal uydusu yokken, Dünya’nın bir, Mars‘ın ise iki uydusu vardır: Phobos (27 km) ve 1877′de keşfedilen Deimos (15 km).
  1972′de Mariner 9 yörüngeden Mars‘ı haritaladı, dev kanyonlar, dev yanardağlar, kuru nehir yatakları, boş kanallar ve kum tepeleri keşfetti.
  Valles Marineris (4000 km boy, 6 km derinlik) Güneş Sistemi’nin en iri kanyonudur. Olympus Mons (500 km boy, 25 km yükseklik) en ulu dağdır.
  Mars’ın yüzey sıcaklığı +10 ile 80 derece arasında değişir. Gezegen büyük oranda kayaç çöldür, soğuk ve kuraktır. Küresel toz fırtınaları çoktur.
  Mars’ın kızıl rengi pastan kaynaklanır (demir oksit). Yüzeyin ilk renkli fotoğrafları 1976′da iki Viking iniş aracı ile çekildi.
  Kızıl Gezegen‘i birçok yörünge aracı inceledi. Devam edenler: Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Odyssey (ikisi NASA) ve Mars Epress (ESA).
  Mars keşif araçları da oldu. Spirit ve Opportunity 2004 başında indi. Opportunity hala aktif. Araçlar eski okyanus ve nehir kalıntıları buldu.
  Mars‘ta insan uzak bir hayal. Daha mütevazi bir hedef: Mars’tan Dünya’ya kaya getirip fosil mikroorganizma incelemesi yapmak.
+ Yorum Gönder