+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Güneş Neden Sıcaktır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güneş Neden Sıcaktır?
  Güneş Neden Sıcaktır? ve Güneşin sıcaklık kaynağı nedir? kısaca güneşin neden sıcak olduğuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Güneş Neden Sıcaktır?
  Çok basit bir sebepten dolayı. Büyük miktarda kütle içermesi. Çekirdeği kütleçekim altında ezen bu devasa miktar, maddeyi ortaya sıkıştırır.
  Bisiklet pompası ile hava sıkıştıranların bildiği gibi gaz sıkıştırılınca ısınır. Güneş’in çekirdeğinde gaz yaklaşık 15 milyon dereceye kadar sıkışır.
  Böyle bir sıcaklıkta madde çözünerek anonim bir halde; “plazmaya” dönüşür. Ne olursa olsun aynı davranır.
  Güneş büyük oranda milyar kere milyar kere milyar tonluk hidrojen gazından oluşur. Aynı yere konmuş o kadar muz da eşit sıcaklıkta olurdu.
  Önemli olgu: Güneş’in sıcaklığı içerdiği maddenin MİKTARINA bağlıdır, (ısıyı içeri hapsetmede biraz etkili olsada) kompozisyonuna değil.
  Ancak çekirdekte sıkışan madde sadece Güneş’in o an neden sıcak olduğunu açıklar, neden sıcak kaldığını değil. Bu apayrı bir sorudur.
  Güneş sürekli uzaya kaçan ısısını yitirse de hiç soğumaz. O halde kaybedilen ısının yerini hemen bir şeylerin alıyor olması gerekir. Ama ne?
  Yanıt: Nükleer enerji. Güneş’te en hafif element hidrojenin çekirdeği “füzyonla” sonraki en hafif, helyuma dönüşür. Yan ürün: Güneş ışığı .
  Olabilecek neredeyse en verimsiz nükleer reaksiyondur bu. Güneş’te 2 hidrojen çekirdeğinin buluşup kaynaşması ortalama 10 milyar yıl sürer.
  Şükredelim. Füzyon böyle yavaş olduğu için Güneş’in yakıtını tüketmesi yaklaşık 10 milyar yıl alacak; bizim gibi akıllı yaşamın gelişimine yeterli.
  Güneş’in verimsizliğini anlamak için, midenizi ve midenizin hacmi kadar bir Güneş çekirdeği düşünün. Mideniz daha çok ısı üretirdi.
  S: Güneş’in ısı üretimi bu kadar verimsizse, Güneş neden sıcak? Y: Muazzam miktarda mide boyutunda madde bir araya sıkıştığı için!
+ Yorum Gönder