+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kayan Yıldız Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kayan Yıldız Nedir?
  Kayan Yıldız nedir ve nasıl oluşur? Lütfen kısaca bilgi verir misiniz kayan yıldız ile ilgili olarak. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kayan Yıldız Nedir?

  Gece göğe 15 dakika bakarsanız yıldızların arasından geçen bir şey görürsünüz. Kırpışıyorsa ve kırmızı ışıklıysa muhtemelen hava aracıdır.
  Parlak turuncu/yavaş hareket mi? Tai-stili, gök feneri grupları. Dakikalarca görülen istikrarlı hareket mi? Dünya yörüngesindeki yapay uydu.
  Venüs kadar parlak mı? Muhtemelen Uzay İstasyonu (ISS). Kişiselleştirilmiş, konum tabanlı uyarılar için Twitter’da @twisst’i takip edin.

  Ancak gökten hızla geçen ve bir-iki saniye kadar görülebilen yıldızımsı cisim çok büyük ihtimalle bir meteor, yani “kayan yıldız”dır.

  Gerçek yıldızlarla ilgisi yoktur. Meteor adından da anlaşılabileceği gibi (meteorolojiyi düşünün) Dünya atmosferinde yaklaşık 80 km kadar yüksekte olur.

  Nedeni? Uzaydan gelen kum tanesi/taşların (yaklaşık 11 km/sn ile) atmosfere girmesi. Havayla sürtünme sonucu ısınarak akkor halini alır.

  Taş ne kadar büyükse meteor o kadar parlak olur. En parlaklarına ateş topu denir. Geride onlarca saniye süren silik bir iz bırakabilir.

  Yeterince büyükse yanık kalıntısı “göktaşı” biçiminde yere düşebilir. Kara (Antarktika) veya çöle (Sahra) düşmediği sürece bulunması zordur.

  Meteorlar sıkça Güneş yörüngesinde toz kaybeden kuyrukluyıldızlarla bağlantılıdır. Dünya toz bulutunun içinden geçerse meteor yağmuru olur.

  Meteor yağmurunda meteorlar tek yerden geliyor gibidir: Radyan noktası. Benzeri perspektif efekti kar fırtınasında araba sürerken de oluşur.

  Meteor yağmurları her yıl aynı tarihlerdedir. Ünlü: Perseid, 12/13 Ağustos gibi. İsmini Perseus takımyıldızındaki radyan noktasından alır.

  Diğerleri: Quadrantids (4 Ocak), Lyrids (22 Nisan), Draconids (9 Ekim), Orionids (22 Ekim), Taurids (6 Kasım), Leonids (17 Kasım), Geminids (14 Aralık)
+ Yorum Gönder