+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Boynuzlu hayvanlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boynuzlu hayvanlar nelerdir
  Boynuzlu hayvanlar hangileridir? İsimleri ve özelliklerini bizlerle paylaşır mısınız 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Boynuzlu Bir Hayvan Söyleyebilir Misiniz?

  Boynuzlu hayvanlar.jpg

  Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, hayvanların kafalarından çıkan her sivri uçlu şeye boynuz denmez.

  Gerçek boynuzların, keratin denen bir protein’in sıkıştırılmış telleri ile çevrili kalıcı bir kemik çekirdekleri vardır, insan saçı ve tırnaklarının yapıldığı maddenin aynı. Bunlara sahip olan hayvanlar arasında sığır, bizon, koyun, antilop ve boynuzlu kertenkeleleri sayabiliriz.

  Boynuz sayılmayan sivri uzantıları olan hayvanlar arasında gergedanları (onların boynuzları da keratinden meydana gelir ama kemik çekirdeği yoktur) geyikleri (çatallı boynuzları kemiktendir ama kadifemsi bir deri tabakası ile kaplıdır, keratinle değil; boynuzları her yıl düşer, sonra yine çıkar); zürafaları (keratinle değil de tüylü deriyle kaplı ossicone’ları vardır ve fil, domuz, denizaygırı ile denizgergedanlarını (hepsinin aslında aşırı büyümüş dişler olan, fildişinden, uzun sivri dişleri vardır) sayabiliriz.

  Keratin dikkat çekici bir malzemedir. Daha yumuşak olan alfa formundayken derimizin esnek ve su geçirmez yapısını meydana getirir. Daha sert olan beta formunda ise sürüngenlerin kabuk ve pulları ile kuşların tüy ve gagalarını oluşturur.

  Boynuz, büyük diş ya da çatallı geyik boynuzlarının birçok işlevi vardır. Bunlar silah olarak veya karşı cinsi etkilemek amacıyla kullanılabilir. Ama sadece gerçek boynuzlar serinlemek için kullanılır. Kemik çekirdeğini çevreleyen kan damarları bütün boynuzu araba karbüratörüne benzer bir cihaz haline getirir. Tıpkı bir filin büyük kulaklarını kullandığı gibi, havaya maruz bırakarak sıvıyı soğutur. Orta Afrika’ya özgü uzun boynuzlu Watusi sığırının kocaman boynuzlarının nedeni de budur. Kaydı düşülen gelmiş geçmiş en büyük gerçek boynuz da, Lurch (Yalpa) adlı bir Watusi boğasına aittir. Herbirinin boyu 92,5 cm, ağırlığı ise 45 kg’dı.

  Gerçek boynuzun keratin bölgesi soyulduğunda kullanışlı, içi boş bir alet elde edilir. Tarih öncesi çağlardan beri insanlar bunları bardak ve müzik aleti olarak, daha sonraları da içinde barut taşımak için kullanmıştır. Boynuz olarak bilinen madde oyularak düğme, kulp, tarak halini alır, ondan kitap cildi ya da pencere camı (yeterince ince traşlanırsa şeffaf olur) yapılır, hatta kaynatıldığında tutkal elde edilir.

  İnsanların aslında boynuz olmayan ama “boynuz” çıkardığı bazı vakalar vardır. Bunlardan en tuhafı, “Filzen”in boynuzlu Rahibesi Anna Schimper’dir. 1795 yılında, Rhineland’deki manastır Fransız birlikleri tarafından işgal edildiğinde rahibeler oradan tahliye edilmişti. Bu şok Anna’nın delirmesine yol açınca akıl hastanesine yatırıldı. Yıllar boyunca kafasını bir masaya vurduktan sonra, alnındaki şişlikten boynuz çıkmaya başladı. Uzadıkça deliliği azaldı, tam olarak akıl sağlığına kavuştuğunda manastırına dönüp başrahibe oldu.

  1834 yılına gelindiğinde boynuzu o kadar uzamıştı ki, artık rahibe atkısının gizleyemeyeceği bir hal almıştı. Bu yüzden onu aldırmaya karar verdi. 87 yaşında, kanlı ve acı dolu bir ameliyat geçirmesine rağmen sağ kaldı, iki sene daha yaşadı. Ölümüne yakın şifa veren gizemli boynuzu tekrar çıkmaya başlamıştı.

+ Yorum Gönder


boynuzlu hayvanlar nelerdir,  boynuzlu hayvanların ismi,  boynuzlu hayvanlar isimleri