+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Hasting Savaşı’ndan Sonra İngiltere Kralı Kim Olmuştur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hasting Savaşı’ndan Sonra İngiltere Kralı Kim Olmuştur?
  Hasting Savaşının ardından İngiltere Kralı kimdir? İngiltere'nin tahtına Hasting Savaşından sonra çıkan kral kimdir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hasting Savaşı’ndan Sonra İngiltere Kralı Kim Olmuştur?

  II. Edgar, Etheling / Prens.

  1066 yılında üst üste dört kişi İngiltere Kralı oldu. İtirafçı Edward Ocak ayında öldüğünde yerine Harold geçti. Harold Ekim ayında Hastings’de öldürüldüğünde Prens ünvanlı II. Edgar kral ilan edildi ve Fatih William Noel Günü taç giyinceye kadar iki ay tahtta kaldı.

  Normanlar’ın birlikte getirdiği ve İngilizlerin beğenmediği pek çok şeyden biri de, kralın en büyük oğlunun otomatikman kral seçilmesi fikriydi. Anglo-Sakson kralları seçilir, doğmazdı. Bunu organize etme işi Witan (Witangemot‘un kısatılması “bilge-toplantısı) adı verilen dini ve politik liderlerden kurulu bir konseye düşerdi.

  Kraliyet kanı, hesaba katılan faktörlerden sadece biriydi. Kral ülkesini koruyabilmeliydi. Ölmek üzre olan bir kral istediği kişiyi varis olarak aday gösterebilirdi. İtirafçı Edward ardında çocuk bırakmadan öldüğünde varis de göstermemişti, bu yüzden anayasal bir kriz yaşandı. Saltanatı sırasında 30 yıllık Danimarka egemenliğine son vermişti (bu egemenlik Cnut’un 1016 yılında İngiltere’yi feshetmesi ile başlamıştı) ve annesi Norman’dı. Cunut’un iki büyük yeğeni Normandiya Dükü William ile Norveç ve Danimarka Kralı (kendi fikrince) Harald Hardrada, bu sayede İngiltere tahtına göz dikmişlerdi.

  Edgar, İtirafçı Edward’ın büyük yeğeni idi. Etheling (prens) kelimesi onu potansiyel kral yapıyordu, ama henüz 15 yaşındaydı. İşgalin eli kulağında olduğu için Witan konseyi onu deneyimsiz gerekçesi ile reddetti ve yerine İtirafçı Edward’ın kayınbiraderi Wessex Konto Harold Godwinson’ı önerdi.

  Harold, Stamford Köprüsü Muharebesi’nde Harald Hardrada’yı yenilgiye uğrattığı (ve öldürdüğü) yer olan Yorkshire’a doğru yola çıktı. Ama onca yolu geri dönmeden önce Sussex kıyısındaki Hastings yakınlarında hayatını kaybetti. Harold’un ölüm haber, Londra’ya ulaşır ulaşmaz Witan konseyinin hayatta kalan üyeleri Edgar’ı kral ilan etmek için toplandı. Ama bunu yürekten kabullenmemişlerdi. Kısa süre sonra fikirlerini değiştirip çocuğu William’a teslim ettiler. Henüz taç bile giymemişti.

  Tıpkı Harold gibi Edgar da korkak değildi. Macaristan’da doğmuştu, Sürgündeki Edward’ın oğluydu. Norman gözetiminden kaçtıktan sonra Kanun Kaçağı Edgar olarak tanınmıştı. Birkaç defa İngiltere tahtını geri almaya çalıştı, İskoçya’yı işgal etti, İtalya ve Sicilya’nın bazı bölgelerini fethetmeye kalkıştı, 1098′deki ilk Haçlı Seferi’ne katıldı. Hatta Bizans İmparatoru I. Aleksios’un balta savuran, denizler aşan seçkin paralı asker grubu Varang Muhafızları’na bile katılmış olabilir. Merkezi İstanbul’da bulunan ve Akdeniz’e korku salan Varanglar çoğunlukla sürgün İngilizlerden oluşuyordu.

  I. William’ın dördüncü oğlu ve Edgar’ın yeğeni Matilda ile evlenen I. Henry (1069-1135), sabık çocuk kralı affetti. Edgar, 1126′da İskoçya’da öldüğünde saygın bir yaş olan 75′e erişmişti. Evlenmemiş ve çocuğu olmamıştı. Mezarı hala belirsizdir: Son Anglo-Sakson kralı, İngiltere’nin ilk kraliyet ailesi olan Wessex Hanedanı’nın son erkeği idi.
+ Yorum Gönder