+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Futbol Nerede İcat Edildi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Futbol Nerede İcat Edildi?
  Futbol Nerede ve Nasıl İcat Edildi? Futbolun icadı ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Futbol Nerede İcat Edildi?

  İngiltere değil, Çin’de.

  İngilizler futbolu sahiplenmeden önce Çinliler iki bin yılı aşkın süreyle futbol oynamışlardı. Cuju veya tsu’ chu, yani “top tepme” askeri idman olarak başlayıp çok geçmeden bütün Çin’de popüler hale geldi.Deri bir topla (kürk ya da tüy doldurulmuş) oynanıyordu ve iki takım ellerini kullanmadan karşı uçlarda gol atmaya çalışıyorlardı. Bazı kaynaklara göre, bambu direkleri arasına asılmış ipek çarşaflara açılan delikler kaleydi. Kayıtlara göre Cuju ilk kez MÖ 5. yüzyılda sahaya çıktı, zirveye çıktığı dönem ise Song Hanedanlığı, MS 960-1279 yılları arasındaydı. Bu dönemin cuju oyuncuları dünyanın ilk profesyonel futbolcularydı. Spor sonunda Ming döneminde (MS 1368-1644) unutulmaya yüz tuttu.

  12. yüzyıl Japonya’sında cuju, kemari adı verilen yeni bir oyuna uyarlandı. Temelde “Keepy-uppy”nin bir versiyonu olan oyun, köşelerdinde ağaçlar olan kare bir alanda oynanıyordu. Çiftler halinde takımlara ayrılan sekiz oyuncu, topu ağaçlardan sektirerek mümkün olduğunca uzun süre havada tutmaya çalışıyorlardı. Zarif hareketlere fazladan puan veren bir hakem de vardı.

  Cuju‘dan daha da eski olduğu iddia edilen, Batı Avustralya’da Aborjinlerin oynadığı marngrook (oyun topu) adlı bir oyun daha vardı. Elliyi aşkın oyuncu, keseli sıçan dersinden yapılma topun yerle temas etmesini önlemeye çalışırdı. Avustralya futbolundaki uzun mesafeli şutlarla havada yakalanan topların marngrook‘la ilgili olması muhtemeldir.

  Ortaçağ İngiltere’sinde futbol öyle çok sayıda oyuncu, öyle az kural ve öyle şiddet içerirdi ki, boyuna yasaklanırdı: 1314-1667 yılları arasında oyuna karşı 30′dan fazla kraliyet yasası ile yerel yasa çıkartıldı. Ama yine de bütün sınıflar arasında popülerliğini sürdürdü. Hatta genç VIII. Henry bir çift deri futbol ayakkabısına tam 4 şilin saydı (bugünkü değeri 100 sterlin civarındadır).

  Modern futbol, ragbi ve futbolun birbirinden ayrılıp İngiltere Futbol Federasyonu’nun kurulduğu 1863Te İngiltere’de başladı. Dünyanın en eski futbol kulünü, bundan altı yıl önce (1857′de) amatör bir kulüp olarak kurulan Sheffield FC’dir.

  İngiliz oyununun 1863′teki kuralları uluslararası çaptaki günümüz futbolunun şablonunu oluştursa da, oyunun kökenindeki şiddet unsurunun ayaklanması zaman aldı. 19. yüzyılda ayağında top olmayan bir oyuncuya omuz atılabiliyor, topu tutan kaleci kalenin içine itilebiliyordu.

  1863′te teklif edilen kurala göre, topa sahip olan oyuncuya yaklaşmak ve “hücum etmek, çelme takmak veya tekme atmak ya da topu ondan zorla almak” gibi hareketlere izin vardı. Sonunda, Blackheath FAC takımının bunlar olmazsa oyundaki cesaret ve yürekliliğin biteceği ve oyunun bir haftalık antrenmanla bile gaip gelebilecek bir sürü Fransız’ı buraya getireceği yolundaki iddialarına rağmen, kural kaldırıldı.

  Ne kadar da ileri görüşlü bir tahmin.
+ Yorum Gönder