+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Jeanne d’Arc’ı Kim Öldürdü? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Jeanne d’Arc’ı Kim Öldürdü?
  Jeanne d’Arc kim tarafından ve nasıl öldürülmüştür? Jeanne d’Arc cinayeti hakkında kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Jeanne d’Arc’ı Kim Öldürdü?

  ‘Orleans Bakiresi’ni idam edenler İngilizler değil,Fransızlar’dı.Onu, karşı cinsin kıyafetlerini giyiyor diye yakmışlardı.

  Jeanne d’Arc (1412-1431), Fransa’nın kuzeydoğusundaki Domremy’den gelme bir köylü kızıydı.Yüz Yıl Savaşları’nda, İngiltere’nin Fransa’yı fethetmeyi amaçlayan uzun ve başarısızlığa mahkum çabasında, bir dizi dikkate değer zafere esin kaynağı olmuştu.

  1420 yılına gelindiğinde Fransa Kralı VI. Charles (Deli Charles olarak da bilinirdi, çünkü camdan yapıldığı sanrısından müzdaripti) ülkesine hükmedemeyecek kadar hastaydı.Yönetimi Kraliçe, Bavyeralı Isabau ele aldı.Kızı Catherine’in İngiltere Kralı V. Henry ile evlenmesini kabul etti, Fransız tahtı üzerindeki veraseti onların çocuklarına devretti ve öz oğlu Charles’ı gayrimeşru ilan etti.

  Fransa Kralı VI. Charles ve İngiltere kralı V. Henry 1422 yılında birkaç hafta ara ile öldü.V. Henry ve Catherine’in bebek oğlu VI. Henry hem İngiltere hem de Fransa kralı ilan edildi.Fransa’da evlatlıktan reddedilen Charles hala bazı Fransız soylularının desteğine sahipti,ama kasaları bomboştu ve İngilizlerin kaderini paylaşan güçlü Burgundy Dükü ile de arası açılmıştı.1428′e gelindiğinde İngiliz-Burgundy ittifakı Paris dahil Fransa’nın kuzeyini olduğu gibi kontrol ediyordu.Orleans şehri kuşatmasının hazırlıklarına başlamış,hatta güneyde Loire’ye kadar inme cesareti göstermişti.

  Ardından kader devreye girdi.18 yaşında, okuma yazması olmayan bir çiftlik kızı müstakbel Fransa Kralı VII. Charles’in huzuruna çıktı.Tanrı’nın kendisi ile konuştuğunu ve İngilizler’i ülkeden sürerek, Charles’ı yeniden tahta çıkaracağını söyledi.Artık ilahi irade mi ondan yanaydı (eski bir Fransız kehanetine göre genç bir bakire Fransa’yı kurtaracaktı) yoksa taktik zekası mı (önleyici saldırıları tercih ediyordu), hemen sonuç aldı.Erkek gibi giyindi,saçlarını kısacık kestirdi ve beyaz bir zırh taktı.İngilizler’in beş aylık Orleans kuşatmasını bir hafta içinde kırdı.Bunu, başka zaferler takip etti.VII. Charles yedi hafta sonra Reim’de taç giydi.

  1430′un başında Jeanne, Burgundy birliklerine esir düştü.Onu fidye karşılığında İngilizlere sattılar (günümüz parası ile 4,5 milyon sterlin değerinde). İngilizler de ona karşı dinsel sapkınlık davası açsınlar diye bir Fransız dini mahkemesini ikna etti.

  Sekiz ay sonra mahkemeye çıktığında, işkence görmüştü ve belki de onu esir alanların tecavüzüne uğramıştı. Önce itiraf ettiyse de sonradan caydı, ‘ateşten korktuğu için’ böyle yaptığını iddia etti ve erkek kıyafetiyle geri döndü.Aleyhindeki en ciddi suçlamanın erkek gibi giyinmek olduğu -’Tanrı nezdinde mehrur’ (Tesniye-22.5)- düşünülürse, Beauvais Piskoposu olan Fransız hakim Pierre Cauchon’un ihtiyacı olan yegane şey de buydu.

  30 Mayıs 1431′de Jeanne, Rouen’de bir kazığa bağlanarak yakıldı.

  19 yaşındaydı.İnsanların anısını onurlandırmak için bir mabet inşa etmesini engellemek amacıyla cesedinden arta kalanlar Seine Nehri’ne atıldı.1453 yılında VII. Henry İngilizleri Fransa’dan defedip Yüz Yıl Savaşları’na son vererek onun intikamını almış oldu.Hemen ardından Papa III. Callixtus’un başka bir mahkemede yeniden yargılanmasını istediği Jeanne d’Arc bu kez ‘suçsuz’ ilan edildi.Ne yazık ki,onu ‘ölmemil’ bulmak için iş işten geçmişti.
+ Yorum Gönder