+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda II. Dünya Savaşı’nda En Çok Zarar Gören İkinci Ülke Hangisidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  II. Dünya Savaşı’nda En Çok Zarar Gören İkinci Ülke Hangisidir?
  2. Dünya Savaşı’nda en çok zarar gören ve savaştan zararlı bir şekilde çıkan ikinci ülke hangisidir? Sosyal bilgiler dersinde öğretmen böyle bir soru sordu.. Cevabını bilen kimse yok mu? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  II. Dünya Savaşı’nda En Çok Zarar Gören İkinci Ülke Hangisidir?

  En büyük zararı SSCB görmüştü, ikinci büyük zarar ise Çin’indi.

  1941-1945 tarihleri arasındaki Sovyet-Alman savaşı insanlık tarihindeki en büyük çatışmadır.Hitler, üç milyon askerlik orduyu Sovyetler Birliği’ne yolladığında zaferin hemen elde edileceğini sanıyordu.Dört yılın sonunda tahminen 10 milyon Sovyet askeri ile 14 milyon Sovyet yurttaşı ölmüştü.Almanlar da beş milyonun üzerinde adam kaybetti: II. Dünya Savaşı’nın sonu Rusya’da belirlendi.

  Binlerce kilometrekarelik geniş bir hareket alanıydı.Kızıl Ordu savaşın ilk safhalarında eğitimsizdi, donanımı yetersizdi, çoğu kez tankların karşısına piyade çıkıyordu.Başlangıçta Almanlar hızla ilerleyerek sayısız kasaba ve köyü yıkıyor, tarım ile sanayinin altyapısını enkaza çeviriyorlardı.Bu da milyonlarca Rus’u evsiz ve aç bıraktı.Almanların ilerlemesi çıkmaza girdikçe, birliklere merhamet göstermemeleri emredildi. Tutsaklarla sivilleri ayrım gözetmeksizin sistematik olarak katletmeye başladılar.

  Savaşın ikinci en büyük ölü sayısını meydana getiren de çok benzer bir etken dizisiydi. 1937-1945 yılları arasındaki Çin-Japon savaşı hakkında Batı’da pek az şey bilinir, ancak en düşük tahminler bile 2 milyon Çinli asker ile 7 milyon sivilin öldüğünü öne sürüyor. Çin’in resmi ölü sayısı ise toplam 20 milyondu.

  Japonya gerçek düşmanı SSCB ile arasına tampon bölge koyabilmek için Çin’i 1937′de işgal etti. Çin’de askerlerinin silahları ve modern askeri donanımları acınacak derecede azdı (kimileri hala kılıçla savaşıyordu), disiplinli ve acımasız Japon İmparatorluk Ordusu’na karşı hiç şansları yoktu.

  İşgal, gelmiş geçmiş en büyük, en kanlı gerilla savaşlarından birine döndü.Her iki taraf da yanmış toprak politikaları izliyor, geri çekilirken düşman yararlanmasın diye ürünleri,çiftlikleri,köyleri ve köprüleri yok ediyorlardı.Sonuçta ortaya kıtlık ve açlık çıktı.Tıpkı Rusya’daki gibi donanım eksikliği, savaşıp ölmeye hazır çok sayıda Çinli askerle telafi edildi.Savaşın sonunda 95 milyon Çinli, mülteci olmuştu.

  Çatışmanın başlarında Japon birlikleri Çan Kay Şek’in merkezi olan Nanking’in ele geçirdikten sonra altı haftalık, resmen izin verilmiş bir kitlesel cinayet, işkence ve tecavüz alemine çıktı.Arkalarında 300 bin ölü bıraktılar.Savaş boyunca 200 bin Çinli kadın Japon askeri genelevlerinde çalışmak için kaçırıldı.400 bin Çinli de Japon uçaklarından bırakılan kolera, şarbon ve hıyarcıklı vebaya kapılıp canından oldu.Ama Çinliler çok korkutucu kayıplar verseler de pes etmediler.

  Hiroshima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından sonra Japonya’nın bütün askeri gücü teslim oldu.Çin’de, Mao Zedong’un Komünist Partisi iktidara geldi.1972′de Mao Zedong, Japon Başbakanı Kakuei Tanaka’ya şükranını ifade etti.”Şayet Japonya savaşı başlatmasa” demişti, “biz komünistler nasıl bu kadar güçlü ve kudretli olurduk?”
+ Yorum Gönder


2. dünya savaşında en az zarar gören ülke,  ikinci dunya savasindan en az zarar