+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yıldızlar Neden Kayar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yıldızlar Neden Kayar?
  Yıldızlar Neden Kayarlar? Lütfen yıldızların kayması hakkında kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldızlar Neden Kayar?


  Yıldızlar tıpkı dünyamızı aydınlatan güneş gibi evrenin dört bir yanına dağılmış büyük ateş toplarıdır. Ancak dünyamızdan milyarlarca kilometre uzakta olmaları nedeniyle, biz onları gökyüzünde asılı duran küçük birer ışık kaynağı olarak görürüz. Dünyamızın da içinde bulunduğu güneş sistemi içerisinde bulunan bu yıldızlar, güneş sisteminde bulunan gezegenler ve güneş tarafından uygulanan çekme ve itme kuvvetleri nedeniyle (kütle çekim kuvveti) bir oraya, bir buraya savrulup dururlar. Dünyamızın çekim kuvveti sonucu hızla atmosferimize giren yıldızlar, kendilerine atmosfer tarafından uygulanan sürtünme kuvveti ile yanmaya ve erimeye başlarlar. İşte bu hızlı düşüş ve yanma neticesinde ortaya çıkan görüntü, gördüğümüz yıldız kayması sahnesini bizlere yaşatır.

  Atmosferimizin yıldızlara karşı bir kalkan vazifesi görerek bizi korumasına karşın, bu yanma sonucu tamamen yok olmayan bazı gök cisimleri, dünyamıza isabet eder. Bu göktaşlarına ‘meteorit’ denir. Tamamen yok olarak dünyamıza ulaşmayı başaramayan göktaşlarına ise ‘meteor’ adı verilir. Oysa genel kanı dünyamıza isabet eden göktaşlarının ‘meteor’ olduğu yönündedir ki, oldukça yanlıştır.

  Peki, yıldız kayması anına şahitlik edenler neden dilek tutarlar? Çünkü insanoğlu kayan yıldızın o an ölmekte olduğuna ve ölmeden önce dilek sahibinin isteğini son bir vazife olarak yerine getireceğine inanmıştır. Bu doğrultuda birkaç soru da bizden :

  O an kayan bir yıldızı aynı anda dünyada hayli fazla sayıda kişinin gördüğünü tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Bu insanların %10’luk kesimin dahi bu anda bir dilek tuttuğunu düşünürsek, kayan yıldızın bu kısıtlı zamanda bunca isteğin altından kalkması nasıl mümkün olabilir? Eğer mümkünse, bu kayan yıldız bunca zamandır niçin herhangi bir isteğe bu denli büyük bir çabayla yanıt vermemiştir? Ya da insanoğlu yıldızdan bir şey istemek için neden onun kaymasını beklemiştir?
+ Yorum Gönder


yıldızlar neden kayar,  yıldız neden kayar,  yildizlar neden kayar,  Yildiz neden kayar,  neden yildiz kayar,  yıldızlar niye kayar