+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tarot Kartlarının Tarihçesi Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarot Kartlarının Tarihçesi Nedir?
  Tarot kartları olarak bilinen fal kartları ne zaman ortaya çıkmıştır? Çok eski bir tarihçesi var mıdır? kısaca bilgilendirir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tarot Kartlarının Tarihçesi Nedir?

  Günümüzün en popüler fal türlerinden olan Tarot falının kartları yakın zamanda ortaya çıkmıştır.Uzak Doğu’da ya da Hindistan’da Tarot kartlarına benzer kartların var olduğu ya da Tapınakçı Şövalyelerin bunlara sahip olduğu söylenir;ancak bilindiği kadarıyla ilk Tarot kartları Batı’da 15. yüzyılda ortaya çıkmıştır.

  İlk Tarot kartlarının üzerinde Orta Çağ’a ait figürler bulunduğu bilinir.İlk desteler tamamen el yapımı olup elde renklendirilmiştir.Bilinen en eski destelerden biri,1400′lü yılların ortalarına ait olan ‘Visconti-Sforza’ destesidir.1415 yılında ölen Pizza prensi ‘Francis Fibbia’nın da bir deste kart hazırlamış olduğu bilinir.En meşhur destelerden biri olan ‘Mantegna’ destesi,onu çizen kişinin adı ile anılır.Bu deste beş gruba ayrılmış ve 1′den 50′ye kadar numaralandırılmış kartlardan oluşur.

  15. yüzyıl ortalarında ortaya çıkan Marsilya destesi ise günümüzde de en popüler olan destelerden biridir.Bu deste de numaralandırılmamış olup kalan Arkana Majör kartları üzerine çalışan Court de Gebelin,Arkana Majör’ün Mısır kültüründen geldiğini ve Dünya’nın yaradılışıyla ilgili olayları sembolize ettiğini söylemiştir.Gebelin’e göre bu olayda da yedi sayısının sembolizmi basittir.Buna göre,Arcina Majör 22 karttan oluşur (3*7=21+Deli),kalanlar ise 14*4=56 karttan oluşur ve destede toplam 78 kart vardır.Bu günümüzdeki Tarot kartlarının da sayısıdır.

  19. yüzyılda Eliphas Levi,Tarot’u Yahudi mistisizmiyle birleştirmeye çalışmıştır.Papus ise Tarot kartlarının Eski Mısır ile ilişkisini ve inisiyasyon için sembolizmi temsil ettiğini ortaya koymuştur.Günümüzde en çok kullanılan destelerden biri olan ‘Rider’ destesi ise ’1857-1942′ yılları arasında yaşamış olan Dr. Arthur Edward Waite’in eseridir.Kendisi bir Golden Dawn üyesi olan Waite,birçok Gül-Hac ve hermetizm sembollerin kullanarak kendi destesini hazırlamış ve Pamela Coleman Smith’e çizimlerini yaptırmıştır.Waite,Tarot’a birçok yenilik de getirmiştir.Bunlardan en önemlileri,Arkana Minor için oluşturduğu sembolik resimler ve bazı kartların yerlerinin değiştirilmesidir.

  Waite,Tarot vasıtasıyla ezoterik sembolleri de vermeye çalışmış ve hepsini kapsayan bir sembolizm oluşturmak istemiştir.Bu şekilde ilk olan bu deste günümüzde de popülerliğini korumaktadır.Yüzyılımızda hazırlanmış olan desteler için de en ilginçlerinden biri de kuşkusuz Aleister Crowley’in hazırlattığı ‘Thoth’ destesidir.Bu kartlarda da Mısır,Doğu,Yunan,Hristiyan ve Orta Çağ sembolleri kullanılmıştır.Tarot’un tarihi henüz tamamlanmamıştır.Bunun nedeni ise her kişi ya da topluluğun kendine uygun olan desteyi hazırlamasıdır.
+ Yorum Gönder