+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Deneylerde Neden Hep Fareler Kullanılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Deneylerde Neden Hep Fareler Kullanılır?
  Deneylerde Neden Hep Fareler Kullanılır? Deneyler neden fareler üzerinde yapılır fareler yapı olarak insanlara mı benziyor farelerin deneylerde kullanılmasının nedenleri nedir. Bana farelerin neden en çok kobay olarak kullanılan hayvanlar oldukları konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Deneylerde Neden Hep Fareler Kullanılır?

  Bilimin gelişmesi için sürekli olarak deneylerin yapılması gerekmektedir. Bu deneylerde en çok kullanılan hayvanlardan birisi farelerdir. Farelerin deneylerde sık kullanılmasının bazı nedenleri vardır.

  Farelerin kullanım amacı; Fare, vücutça nispeten küçük oluşu, kolayca maniple edilişi ve daha ucuza üretilebilmesi nedeniyle, en yaygın kullanılan laboratuar hayvanlarından birisidir. Genetik çeşitliliklerinin bulunması, çok sayıda üretilebilmeleri nedeniyle, fareler, genetikçiler için en uygun küçük memeli kemiricidir. Yaşam süresinin kısa olması, fareyi kronik, toksikolojik çalışmalar için uygun bir hayvan modeli yapar. Ayrıca, farenin tüm yaşamını içeren, tam bir çalışma yapmak da mümkündür. Çok sayıda uyuşturucunun ve kimyasalların toksitesini ve kanserojenliğini test etmek için senede milyonlarca fare kullanılmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Deneylerde en fazla farelerin kullanılmasının nedeni farelerin hem kolay üretilebiliyor olması hemde fare üretiminin fazla maliyetli olmaması be farelerin kolay kavranıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Bir deney için bazen milyonlarca fare kullanılmaktadır bu nednele çok kolay üretebilen fareler deneylerde en çok kullanılan hayvanlar olmuştur.
+ Yorum Gönder