+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar?
  Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar? Yağmur yağdıktan sonra ortaya çıkan kokunun nedeni nedir bana toprak kokusunun oluşumu konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Umarım bana bu konuda bilgi vererek yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar?

  Yağmur sonrası burnumuza gelen toprak kokusunu duyunca
  – toprak koktu deriz…Bende doğanın sanki temizlendiği hissini uyandırır.Hava temizdir artık ,derin derin nefes alırım…

  Aslında kokan bizim söylediğimiz gibi toprak değil.Toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakteriler bu kokuyu duymamıza neden oluyor.
  Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişip, çevre koşullarının yetersiz olduğu kurak dönemlerde “spor” adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlıyor.Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de işte bu sporlar.Yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta daha önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporlar havaya fırlıyor,havada çoğalan nemle birlikte , bu sporların kokusu burnumuza kadar ulaşıyor. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil, toprakta yaşayan bu bakteriler.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yağmur yağdıktan sonra hepimizin hoşuna giden bir koku çıkar hepimiz o kokunun topraktan geldiğini düşünürüz ama aslında öyle değil. Topraktan geldiğini düşündüğümüz koku toprakta bulunan bazı bakteriler tarafından çıkarılmaktadır. Toprakta yaşayan bu bakteriler nemli ve ıslak yerlerde geliştikleri için yağmur yağınca koku yayarlar.
+ Yorum Gönder