+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İstiklal marşı hangi zorluklarla yazılmıştır kısa ve öz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstiklal marşı hangi zorluklarla yazılmıştır kısa ve öz
  İstiklal Marşı ne zorluklarla yazıldı kısaca bilgi verir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  istiklal marşı hangi zorluklarla yazılmıştır kısa ve özet
  Soru: istiklal marşının yazılma ve bestelenme süreci
  İstiklal marşı'nın yazılma ve bestelenme süreci Türkiye de, ulusal marş yazılması önerisi, önce 1920 yılında İsmet Paşa dan (İnönü) geldi. Maarif Vekaletinde bu öneriyi dikkate alarak bir yarışma düzenledi. O günlerde Türk Kurtuluş savaşı en heyecanlı günlerini yaşıyordu; toplumda ulusal bilinci pekiştirecek, ulusçuluk duygusunu daha da canlı kılacak bir marşa gereksinme duyuluyordu. Yarışmada ayrıca güfteyi yazacak olana 500TL, besteyi yazacak olana 1.000TL. ödül vereceği duyuruldu. Yarışmaya katılan 724 şiirden hiçbiri başarılı bulunmadı. Mehmet Akif Ersoy, böyle bir ödülden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmamıştı. Dönemin Maarif Vekil Hamdullah Suphi (Tanrıöver) ,Mehmet Akif e Mektup yazıp, kendisi için sakıncalı gördüğü konularda güvence verdikten sonra Mehmet Akif, 48 saat gibi kısa bir sürede marşın güftesini yazıp imzasız olarak Maali Vekaline gönderdi. T.B.M.M nin 1 Mart 1921 tarihli toplantısında okunan bu şiir, 12 Mart 1921 tarihli toplantıda da ulusal marş olarak kabul edildi.

  Marşın Bestelenmesi: İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin milli marşıdır. Sözleri Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921de resmen milli marş olarak kabul edildi. 1924 yılında Ali Rıfat Çağatayın bestesi kabul edildi. 1930 yılına kadar kullanılan bu beste, bu tarihte Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi olan Osman Zeki Üngörün bestesi ile değiştirildi. Marşın armonik düzenlemesi Edgar Manas, bando düzenlemesi ise İhsan Servet Künçer tarafından yapıldı. Günümüzde de aynı beste kullanılmaktadır. İstiklal Marşı''nın yalnızca ilk iki kıtası bestelenmiştir
 3. Ziyaretçi
  1921 yılında bir şiir yarışması düzenlenmiştir.Mehmet Akif Ersoy şiir yazmıştır ama para ödülü olduğunu öğrenince yarışmaya katılmamıştır.Yarışmaya 724 kişi katılmıştır.Ama bu şiirlerden hiç biri beğenilmeyince Mehmet Akif Ersoy aranılarak bir şiir gönderilmesi istenmiştir.Mehmet Akif Ersoy da şiirini göndermiştir.Mehmet Akif Ersoy un şiiri çok beğenilmiştir ve Mehmet Akif Ersoy şiir yarışmasını kazanmıştır ama ödülü kabul etmemiştir.
 4. Ziyaretçi
  En net cevp buydu cok begendim

+ Yorum Gönder


istiklal marşı ne zorluklarla yazıldı kısaca,  istiklal marşı ne zorluklarla yazıldı,  mehmet akif ersoy istiklal marşını ne zorluklarla yazdı,  istiklal marşı hangi zorluklarla yazılmıştır,  mehmet akif ersoy istiklal marşını nasıl yazdı özet,  mehmet akif ersoy istiklal marşını nasıl yazmıştır kısaca