+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Isı amacıyla kullanılan yakıtlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isı amacıyla kullanılan yakıtlar
  ısı amacıyla kullanılan yakıtlar

  ısı amacıyla kullanılan yakıtları arıyorum Isı amacı ile hangi yakıt türleri kullanılıyor bana ısı amacı ile kullanılan yakıtlar ve bu yakıtların nasıl üretildiği konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum Lütfen bana bu konuda bilgi vererek yardımcı olun. 2. Asel
  Bayan Üye

  ısı amacıyla kullanılan yakıtlar

  ısı amacıyla kullanılan yakıtlar hakkında

  YAKITLAR
  Bulunduğumuz ortamların ısınmasını sağlamak için soba, kalorifer gibi araçlar kullanırız. Bu araçlar yakıtların yanmasıyla ısı verir. Yakıtların yanması için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen olmadan yakıtlar yanmaz . Bazı yakıtlar doğada olduğu şekliyle bazıları da işlendikten sonra kullanılır. Linyit doğal olarak , petrol ise işlendikten sonra yakıt olarak kullanılır. Yakıtlardan sağlanan enerji; ısıtma,aydınlatma bazen de nesneleri hareket ettirme amacıyla kullanılır.

  FOSİL YAKITLAR
  Fosil yakıtlar, çürüyen tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca yılda oluşmuş, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır. Fosil yakıtlar yenilenebilir kaynaklar değillerdir.

  Isı enerjisi elde etmek için kullandığımız yakıtların büyük bir kısmı fosil yakıtlardır. Fosil yakıtlar ; birikmiş güneş enerjisinin depo edilmiş şeklidir. Bitki ve hayvanların kalıntılarıyla oluşur. Oluşumları milyonlarca yıl sürer. Genellikle kaya katmanlarının altında sıkışmış ve gömülmüş olarak bulunur.

  Kömür, bataklıklardaki bitkiler ve bitkisel atıklardan oluşur. Kömürlerin oluşması milyonlarca yıl sürebilir.

  Petrol, hayvan ve bitki atıklarından oluşmuştur. Karaların hemen altında ya da deniz altındaki yataklarda bulunur.

  Doğal gaz da petrol gibi karaların altındaki boşluklarda ya da deniz altında bulunur
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yakıt amacı ile fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Fosil asırlar önce ölmüş canlıların zamanla kömürleşme ve petrole dönmesi sonucunda oluşurlar. Fosil yakıtlar yenilenen yakıtlar değillerdir. Fosil yakıtlar kömürler, petrol, ve doğal gazlardır. Evlerin ısısında genellikle kömür ve doğal gaz kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder