+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Nazım hikmet'in Kuvayi Milliye adlı kitabı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nazım hikmet'in Kuvayi Milliye adlı kitabı hakkında bilgi
  Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye adlı kitabı hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nazım hikmet'in Kuvayi Milliye adlı kitabı hakkında bilgi


  Nazım hikmet'in Kuvayi Milliye adlı kitabı


  Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı dizi yapılmaya hazırlanıyor. Sizler için Nazım Hikmet’in kaleme almış olduğu Kuvayi Milliyeyi araştırdık ve elde etmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdik. Yazımızın devamından Nazım Hikmet’in kaleme almış olduğu Kuvayi Milliye hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bizlerde sizler gibi bu kitabın dizi olmasını heyecanla beklemekteyiz.

  Nazım Hikmet Kuvayi Milliye Destanı

  Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı destandır. Nazım Hikmet, Kuvayi Milliyeyi 1939′da yazmaya başlar, 1941′de bitirir. Yapıtın sonunda “939 İstanbul Tevkifhanesi, 940 Çankırı Hapishanesi, 941 Bursa Hapishanesi” diye bir not bulunmaktadır.

  A. Kadir, Nazım Hikmet’in İstanbul Tevkifhanesi’nde yatarken kendisini ziyarete gelen dostlarından Gazi Mustafa Kemal’in Nutuk’unu istediğini, kitap geldiğinde heyecanla okuyarak çalışmaya başladığını aktarmıştır.

  Yapıt Türkiye’de ilk kez 1965 yılında “Kurtuluş Savaşı Destanı” adı ile Yön Yayınlarınca yayımlanır. Daha sonra yine “Kurtuluş Savaşı Destanı” adı ile 1973′te, 1975′te de yayımlanır ve “Kuvayi Milliye/Destan” adı ile ilk kez Bilgi Yayınlarınca Temmuz 1968′de yayımlandı.

  Destan şu dizelerle başlayıp sona ermektedir:

  “Onlar ki toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar; korkak, cesur, cahil, hakîm ve çocukturlar ve kahreden yaratan ki onlardır, destanımızda yalnız onların maceraları vardır.”

  Kuvayi Milliye Destanı, bir tiyatro eseri olarak da sahneye konulmuştur.

  Nazım Hikmet Kuvayi Milliye Destanı hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi bizlerle paylaşınız. Gerçi böylesine kendini kanıtlamış bir esere olumsuz eleştiri yapılacağını sanmıyorum.
+ Yorum Gönder