+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Devlet Ana romanının olay örgüsü kişi tema ve anlatım yönünden inceleyin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Devlet Ana romanının olay örgüsü kişi tema ve anlatım yönünden inceleyin
  Devlet Ana romanının olay örgüsü kişi, konu ve anlatım yönünden incelemesi nasıldır? kısaca paylaşır mısınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Devlet Ana romanının olay örgüsü kişi tema ve anlatım yönünden inceleyin


  Devlet Ana romanının olay örgüsü kişi tema ve anlatım yönünden hakkından bilgi


  Osmanlı imparatorluğunun aşiretliğideki yaşam tarzı, adaletleri gelenek ve görenekleri konu edilerek nasıl devlet olma mertebesine yükseldiğıinin destansı bir ifade tarzı ile okuyucuya verilmesi sözkonusudur.
  Eserde Osmanlı imparatorluğunun aşiretlik devrine inilerek Söğüt’ teki yaşam tarzı dikkatlere sunulmuştur. Bu mekan içerisinde Osmanlı imparatorlğunun yükselmesine sebep olan tarihi şahsiyetler dahil edilmiştir. Bu şahsiyetler içinde osmanlı aşiretinin kurucusu ertugrul Gazi ile ağlu osman Bey ve onun oğlu Orhan Bey mütelaa edilmektedir.


  Zaman

  Eser konusundan da anlaşılacağı gibi tarihi bir eserdir. Eserin bu yönden geçmiş zamanlardaki olayı mevzu olarak seçtiği çıkarılmaktıdır. Roman, Osmanlı imparatorluğunun aşiretliğindeki zamanı konu olarak ele alır.

  Yani imparatorluğun kuruluş yılları olan 1299 tarihi devir sözkonusudur.
  Osman Beyin Bala Hatun’la ilişkisi hakkında da zaman açısından geriye dönülmüştür.

  Mekan:

  Eserde mekan önce Notüs Gladyüs ve Uranha’nın kaldığı bir rum hanıdır. Eserde, şahıslar yer değistirince normal olarak mekan da değişiklik arzetmektedirler.
  Eserde Rum’lara ait mekanın dışında Türk’lerin ikamet ettiği mekan da vardır ki, oda Sögüt’tür. Osman Bey’in Şeyh Edebali’nin tekkesine gittiğinde normal olarak mekan buraya ait çizgileri ihtiva etmektedir.
  Romanda mekan bakımından bir başka özellik Türkların yaylalara olan göçlerinin mekanla birlikte verilmesidir.

  Şahıs Kadrosu:

  Osman Bey
  Orhan Bey
  Kerim
  Bacıbey
  Şeyh Edebali
  Mavro
  Kaptan Çavuş
  Yunus Emre
  Aslıhan
  Notus Gladyüs
  Uranha ve diğer figüranlar
+ Yorum Gönder


ateşten gömlek olay örgüsü,  ateşten gömlek romanının olay örgüsü,  devlet ana ile ilgili sorular