+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yabancı Doğal ve Yapay destanların konusunu yazar mısınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yabancı Doğal ve Yapay destanların konusunu yazar mısınız
  Yabancı Doğal ve Yapay destanların konusunu yazar mısınız? lütfen kısaca bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yabancı Doğal ve Yapay destanların konusunu yazar mısınız

  Yabancı Doğal ve Yapay destanları hakkında bilgi

  Yapay Destanlar: Halkı derinden etkileyen ulusal, toplumsal olayları, bir yazarın kurallarınca işlemesinden doğan, kişisel yaratımla oluşturulmuş eserlerdir.Yazarı belli olan,daha yakın zamanda YAZILAN ve olağanüstü durumlara az yer veren bir destan türü iken,

  Doğal Destanlar: anonim( yazarı belli olmayan),ilkel dönemde yaşanmış olayları konu alan ve SÖZLÜ destan türüdür. Destanlar İslamiyet'in kabulünden önceki Türk Edebiyatı kategorisine aittirler.


  Toplumu derinden etkileyen, belleğinde iz bırakan savaş, göç, doğal yıkımların dilden dile yayılması, toplumun katkısıyla çeşitlenip boyutlan*masından sonra derlenen oylumlu, halkın ortak malı olan eserlerdir. Bir destanın doğal sayılabilmesi için ilkin önemli bir olayın olması gerekir (çekirdek dönemi). Bu olay toplumca zenginleştirilir (gelişme dönemi). Usta biri tarafından yazıya geçirilir (yazıya geçiş dönemi).

  Doğal destanlarda daha çok kahramanlık , yiğitlik, dostluk , aşk , ölüm , yurt sevgisi konuları işleniryapay destanlar ise sanatsal amaçlı destanlardır.
+ Yorum Gönder