+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Cuma Namazında Sadece Farzı Kılmak Yeterli Olur Mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cuma Namazında Sadece Farzı Kılmak Yeterli Olur Mu
  Cuma namazında sadece farzı kılmak yeterli olur mu? 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Cuma Namazında Sadece Farzı Kılmak Yeterli Olur Mu kısa bilgi


  Öncelikle Cuma namazını sadece iki rekât farz ve hutbeden ibaret kabul etmek doğru bir anlayış değildir. Hepimizin gayesi sünnetleriyle birlikte dört dörtlük bir Cuma namazı kılmak olmalıdır.

  Sünnetleri yerine getirmek Resulullah (S.A.V.) Efendimizin şefaatine erişmeye vesiledir. Ayrıca bu sünnetler, farzdaki eksiklikleri ve hataları telafi edeceği umulur.

  Bu nedenle gayemiz sünnetleriyle birlikte Cuma namazını eda etmek olmalıdır. İmkânı ve vakti müsait olanlar, bunun gayretinde olmalıdır. İşten dolayı gerçekten vakit darlığına sahip olanlar ise, farzı kılıp işlerine dönerler. Sünnetleri işyerlerinde veya daha sonra evlerinde kılarlar.

  Sünnetleri evde kılmak meselesine gelince; bu Resulullah (S.A.V.) Efendimizin de sünnetidir. Fakat bunu bugün herkese tavsiye etmek kolay değildir. Günümüz şartlarının ve evde bekleyen meşgalelerin buna engel olması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle sünnetleri camide kılıp eve-işe bu şekilde dönmek en doğrusudur.

  Sadece farzı kılmak Cuma için yeterli midir diye sorulabilecek bir soruya ise şöyle cevap verebiliriz:

  Olaya yükümlülüğün yerine getirilmesi bakımından bakacak olursak, kişinin kıldığı farz sahih olur. Fakat kişi sünnetleri kılmadığı için kazanacağı sevaptan mahrum kalacaktır.

+ Yorum Gönder