+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Adana yöresi halkının başlıca geçim kaynakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adana yöresi halkının başlıca geçim kaynakları
  Adana yöresi halkının başlıca geçim kaynakları 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca Adana yöresi halkının başlıca geçim kaynakları

  1-Lokantalar: İlçemiz E–90 karayolu Üzerinde faaliyet gösteren lokantalar ilçemize önemli bir miktarda İlçemizin gelir kaynağı olmaktadır. E–90 karayolu Üzerinde şu an faaliyetini sürdüren 18 adet lokanta vardır. Bu lokantalar ve müştemilatı şeklindeki büfe vesaire işletmelerde yaklaşık 500 kişi çalışmaktadır. Bu çalışan kişilerin harcamaları ilçemizde faaliyetini sürdüren diğer esnafları da doğrudan etkilemektedir. Lokantaların kullandığı günlük ihtiyaçları da ilçemiz esnafından karşılanmakta olup bu da ilçemiz ekonomisine katkı sağlamaktadır.

  2-Petrol İstasyonları: İlçemiz E-90 karayolu Üzerinde kurulmuş 21 adet petrol istasyonunda gerçekleşen akaryakıt ticareti ve bu istasyonlarda çalışanların elde ettikleri ücretler ilçe ekonomisini önemli ölçüde etkilemektedir.

  3-Küçük Sanayi işletmeleri: E–90 Karayolundan geçen araçların yoğunluğu nedeniyle oluşan küçük sanayi işletmeleri de ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yaklaşık olarak E–90 karayolu Üzerinde 70 adet Oto tamircisi, oto elektrikçi, kaportacı, oto yıkama ve yağlamacısı, oto yedek parça satıcısı, tornacı faaliyetini sürdürmektedir. Bu küçük sanayi işletmelerinde çalışanlar da ilçe ekonomisine önemli bir katkıda bulunmaktadır.

  4-Meşrubat İmalatçı ve Satıcıları: İlçemizin Akdeniz ile İç Anadolu'ya geçit noktasında olması nedeniyle; E–90 karayolu Üzerinde yeni bir ticaret alanı şalgamcılık önemli bir ticari faaliyet haline gelmiştir. Yol Kenarına kurulan 20 den fazla şalgam tezgâhı bulunmakta olup 24 saat açık olarak faaliyetini sürdürmekte ve ilçemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

  5-Orman ürünlerini işleyen küçük sanayi İşletmeleri: İlçemizin konumu itibariyle yaylalık bir alanda kurulmuş olması Yaylacılığı da cazip hale getirmiştir. Dolayısıyla İnşaat alanın iyi bir sektör haline geldiği İlçemizde ağaç işletmeciliği de gelişmiştir. İlçemiz genelinde 20 den fazla marangoz, Keresteci faaliyetini sürdürmektedir. Bu işletmelerde çalışan kişilerin gelirleriyle birlikte ilçemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

  6-Nakliyecilik: İlçemizde bulunan Danone Hayat Su fabrikası mevsimine göre 100-200 işçi çalıştırmaktadır. Bu çalışanlardan ilçemizde ikamet edenler ilçemiz ekonomisine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Fabrikadan çıkan ürünlerin diğer illere taşımasını yapan 150 nin üzerinde nakliyeci bulunmaktadır. Bu nakliyeci ve çalıştırılan işçilerin elde ettiği ücretler de ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır

  7-Diğer Gelirler: İçlemiz tarım arazisinin yetersiz olması nedeniyle tarım kısmen yapılabilmektedir. Çok az insanımız tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta ve bu yolla geçimini sağlamaktadır.

+ Yorum Gönder