+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Oligarşi, monarşi, meşrutiyet ve cumhuriyet gibi çeşitli yönetim biçimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oligarşi, monarşi, meşrutiyet ve cumhuriyet gibi çeşitli yönetim biçimleri
  Oligarşi, monarşi, meşrutiyet ve cumhuriyet gibi çeşitli yönetim biçimlerinin özellikleri nelerdir kısa 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca Oligarşi, monarşi, meşrutiyet ve cumhuriyet gibi çeşitli yönetim biçimleri

  Oligarşi, sadece belirli bir grubun bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki 'az' ve 'yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.

  Monarşi, bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Saltanatın bir başka adıdır. Bu hükümdar, Türkçe'de kral, imparator, şah, padişah, prens, emir, kağan, hakan gibi çeşitli adlar alabilir.

  Meşrutiyet veya Parlamenter Monarşi (İng: constitutional monarchy), hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir. Meşrutiyet, bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan yönetim biçimidir.

  Cumhuriyet, hükümet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının zıttıdır.

+ Yorum Gönder